Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Šerm

Italská škola,Jako reakci na článek “Requiem za časopis” bych chtěl podotknout, že já osobně na zániku časopisu nejvíce želím toho, že v něm přestal vycházet “Predslov k talianskej škole šermu”, především pro jeho soustavnost a komplexnost, s jakou zasvěcoval čtenáře do tajů italské školy.

Já sám mám za sebou dva kursy italské školy šermu vedené mistrem Kozou (v roce 1991 v Lázních Libverdě a 1998 v Táboře). Pro ty z vás, kteří neví, jak to na těchto kursech probíhá jenom stručný nástin – po snídani až do oběda šerm, po obědě až do večeře šerm, po večeři do pozdních nočních hodin teoretická výuka, či přednášky (o dobovém odívání, vývoji školy, stavbě souboje a vystoupení). Den je prostě tak nabitý a množství nových informací tak nepřeberné, že není v lidských silách si vše zapamatovat. Oba kursy mi tak daly velmi mnoho, avšak s postupem času některé věci stále více zapomínám, ač jsem se vždy snažil si důležité pojmy poznamenat. Zejména proto postrádám nějakou publikaci, kde by byla italská, ale i jiné školy komplexně zpracovány. Když jsem toto téma nadhodil do diskuse na druhém kursu na podzim 98 v Táboře, dozvěděl jsem se že první kroky v tomto směru již byly učiněny.

Mistr Koza ve spolupráci se šermířskou školou evropských bojových umění Magisterium a panem Šindelářem chystá vydání knihy “Deset italských assalt”. V knize by měla být k jednotlivým mistrům italské školy vybrána akce - assaltové cvičení, které nejvíce charakterizuje jejich styl šermu. Toto assalto bude zachyceno na dobových vyobrazeních, na fotografiích, rozkresleno do jednotlivých fází a prvky v něm obsažené budou podrobně popsány. Kniha tak bude kompromisem mezi dílem pro pokročilé šermíře, kteří využijí již hotové assalto, a dílem pro šermíře - začátečníka, který využije popis základních prvků italské školy použitých v assaltech.

Podaří-li se knihu v této podobě vydat, měla by se stát první vlaštovkou literatury o šermířských školách. Pak by měla sloužit jako ukázková práce pro nakladatelství, která by je snad mohla získat pro vydání úplné školy (nebo škol) šermu.

Na vydání knihy je třeba shromáždit sumu asi 100 000,- Kč. Tato suma však přesahuje možnosti všech zúčastněných. Cena jednoho výtisku je předběžně stanovena asi na 500,- Kč. Tím že jsem v Táboře toto téma otevřel, upletl jsem si na sebe bič – byl jsem mistrem Kozou i Magisteriem pověřen koordinací úsilí zaměřeného na získání zmíněné sumy.

Proto se na vás obracíme s prosbou o pomoc při zajišťování finančních prostředků. Vaše pomoc může být ve třech různých formách: předplatné, podílnictví, sponzorství.

Předplatné by mělo fungovat na principu, že si ještě před vydáním knihy předplatíte potřebný počet výtisků, které vám budou doručeny ihned po jejich vytištění. V případě, že se podaří snížit konečnou cenu jednoho výtisku, bude vám samozřejme rozdíl kompenzován. Může však nastat i opačná možnost - cena vzroste.

V praxi to znamená asi toto: Předplatíte-li si například částkou 1000,- Kč dva výtisky a nám se podaří snížit koncovou cenu jednoho výtisku na 300,- Kč, budete mít na výběr - buď vám bude cenový rozdíl vrácen, nebo můžete odebrat o jeden výtisk více. V případě, že cena jednoho výtisku vzroste (např. na 600,- Kč) opět budete mít dvě možnosti - odebrat jeden výtisk a dostat zpět rozdíl oproti celkové sumě (v našem příkladě tedy dostanete zpět 400,- Kč), nebo doplatit rozdíl do celkové ceny dvou výtisků (v našem příkladě tedy doplatíte 200,- Kč do celkové sumy 1200,- Kč).

Pod pojmem podílnictví rozumíme, že se budete určitou sumou podílet na zisku nebo ztrátě z prodeje knihy. Opět bude nejlepší použít příkladu. Přispějete-li částkou 10000,- Kč, což je 10 procent z celkové potřebné sumy 100 000,- Kč, budete se na zisku i na ztrátě podílet opět 10 procenty.

Poslední možnou formou pomoci je sponzorství, tedy vložení prostředků bez podílu na zisku, ale taky na ztrátě. V případě neúspěchu projektu pak ponesou ztrátu ostatní. Vaše sponzorství nemusí být jen finančního druhu. Máte-li možnost pomoci při vydání knihy jinými prostředky (papír, tiskárna zdarma nebo za nižší cenu), i tato cesta bude vítána.

Přispějete-li (ať už jakoukoli formou) k vydání knihy, nabízíme vám možnost zařazení reklamy vaší skupiny, vašich výrobků nebo vaší firmy na konec knihy.

Po vydání knihy samozřejmě obdržíte vyúčtování toho, jak bylo s vašimi prostředky naloženo. Dosud není přesně definováno, jakým způsobem budou prostředky shromažďovány. S největší pravděpodobností založíme účet, na který budete moci posílat peníze, ať už se zapojíte kteroukoliv z uvedených možností.

Máte-li tedy zájem podpořit naše úsilí, ozvěte se mi poštou telefonem nebo e-mailem. Já si vás zaeviduji a jakmile budu vědět další informace či číslo konta, ozvu se vám. Uveďte vždy prosím, jaký způsob jste zvolili, jakou částku či službu jste ochotni poskytnout, popřípadě kolik výtisků si předplatíte.

Pavel – Šašek Komárek
Pardubická 65
Opatovice nad Labem
533 45
tel. zam. 049/5858247
e-mail: morio@post.cz

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Zany | Vydáno dne 26. 05. 1998 | 5764 přečtení | Počet komentářů: 268 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server