Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Rusko mezi středověkem a novověkem, recenze



Za přelom mezi středověkem a novověkem bývá považováno objevení Ameriky. Ale realita je příliš pestrá, než aby se dala přesně vymezit letopočty, a každý národ, každá země tak procházely složitým obdobím v trochu jiné době. Za zlom v Rusku lze s klidným svědomím považovat vládu Petra Velikého. Právě této výjimečné osobnosti je věnována kniha Milana Švankmajera Petr I. s podtitulem Zrození impéria, kterou vydalo Nakladatelství Lidových novin.

Životopisy slavných panovníků jsou dnes celkem oblíbeným artiklem, takže čtenář musí vybírat opatrně, aby si knihovničku nezaneřádil snůškou bezcenných drbů. V tomto případě jsem měl výběr usnadněn, protože autora jsem znal z jeho přednášek na FFUK a už dříve jsem měl v ruce jeho podobný životopis věnovaný Kateřině II.

Jakkoliv je nová kniha typickou biografií, autor ji nezačíná až Petrovým narozením, ale v prvních kapitolách popisuje hlavní trendy, které měly rozhodující vliv na život v tehdejším Rusku. Z textu jasně vyplývá, že car nebyl jakýsi Deus ex machina a jeho vláda se stala jen logickým vyústěním předchozích událostí, jakými byla například reforma církve . Už zde začíná deglorifikace panovníka, který byl v minulosti na straně jedné líčen téměř démonicky a na straně druhé (převažující) nekriticky vyzdvihován.

Je nesmírně zajímavé sledovat, co všechno budoucího panovníka, který na trůn vůbec dosednou nemusel, všechno ovlivňovalo. I otrlý čtenář musí uznat, že jeho dětství připomínalo hodně drsný horor a také v dalších letech by se Petrův osobní život dal těžko nazvat šťastným. Samozřejmě nechybí známé historky o jeho dětské armádě nebo romantické cestě v přestrojení po Evropě. I když většina historek je obecně poměrně známa, v knize zjistíte, že všechno bylo tak trochu jinak.

Hlavní část knihy tvoří vlastní Petrovo reformátorské úsilí a válečná tažení. I tady ovšem Petrovu osobnost demýtizuje a dlouho tradované pověsti přivádí na pravou míru. Někdy i k jejich prospěchu, protože složitá skutečnost se ukazuje jako mnohem dramatičtější než černobílá legenda. Ani nejdivočejší autor psychologických románů by třeba nevymyslel zápletku podobnou konfliktu mezi carem a jeho synem Alexejem. Nebo jste snad věděli, že Petr I. proti Švédům úspěšně použil taktiku ústupu a spálené země, kterou se proslavila ruská armáda až za Napoleonova tažení? Přímo dech pak bere krutost a bezohlednost, s jakou Petr dokázal prosazovat své záměry.

Vedle takzvaných velkých událostí nechybějí ani ty malé, které si z hodin dějepisu asi pamatujeme nejčastěji. Čtenář se dozví, proč dvořané před Petrem neradi hovořili o bolestech svých zubů, které reformy car musel oželet a co všechno měl ve svém kabinetu kuriozit. Získá také představu o podobě tehdejší Moskvy i příšerných podmínkách, v v nichž vznikal krásný Petrohrad. Kdo si rád počte v dobových dokumentech, ocení několik jejich překladů na konci knihy.

Celý panovníkův život byl nabit dramatickými událostmi, takže už to je zárukou, že se při čtení nudit nebudete. Soudit Petra Velikého je pro kontroverznost jeho osobnosti snad vyloučeno, ale je možné ho po přečtení knihy trochu pochopit. Srozumitelnější bude i cesta, kterou Rusko od středověku urazilo a co si z něj až do dneška ponechalo. I když kniha vyšla před několika měsíci, ještě by mohla být k sehnání; v knihkupectví LN určitě. Cenou 225 korun při rozsahu cca 320 stránek se nijak nevymyká z obvyklých norem.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 11. 01. 2001 | 4072 přečtení | Počet komentářů: 168 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server