Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Kapitoly z historie, osobnosti

Stručně o rytířských řádech Pyrenejského poloostrova VIII., Závěr



Je už jakýmsi nepsaným zákonem schválnosti, že v okamžiku, kdy pisatel považuje určité téma za uzavřené a chystá se k poslední kapitole, objeví se nové informace. Neminulo to ani mě. Terenc Wise v knize The Knights of Christ (Osprey, Oxford 1984), která loni vyšla v reprintu, zmiňuje další tři řády, s nimiž jsem se zatím nesetkal a jejichž názvy z obav z nepřesného překladu nechávám raději v angličtině. The Knights of Our Lady of Montjoie, The Knights of Alfama a The Mercedarians vznikly kolem roku 1200 v prostoru Aragonska. Žádný z těchto řádů se nemohl rovnat počtem svých členů, bohatstvím ani svým vlivem řádovým organizacím z Alcantary nebo z Montesy a poměrně brzo s nimi splynuly.

Ve vývoji řádů lze vystopovat obecné mezníky, které do značné míry charakterizují i jednotlivé etapy reconquisty. Jejich vznik iniciovaly v druhé polovině 12. století malá bratrstva mnichů, kteří bránili území opětovně dobytá na Maurech ( Alcantarský a Calatravský řád) a doprovázeli poutníky do Compostely (Řád sv. Jakuba). Teprve postupně se krystalizovala jejich struktura a získávaly oficiální uznání z Vatikánu. Rytíři v podstatě dodržovali pravidla mnišských řádů rozšířená o závazek boje s nevěřícími.

Vliv řádů rostl spolu s úspěchy reconquisty. Jejich bohatství rostlo správou dobytých území, štědrostí panovníků, odkazy zemřelých členů i díky rozsáhlé podnikatelské činnosti. Kromě toho se moc organizací upevňovala i jejich sjednocováním. To ovšem mělo i své stinné stránky. Rytíři byli postupně vtahováni i do vnitropolitických třenic, které oslabovaly vnitřní strukturu jejich organizací, a klenoty nashromážděné v řádových hradech přitahovalo pozornost králů, kteří z měli obavy z mocných spojenců na svém území.

Zvláštní kapitolu tvoří vznik Kristova a Monteského řádu v první polovině 14. století jako nástupců Templářů, kteří byli na zásah francouzského krále Filipa Sličného zrušeni. Na Pyrenejském poloostrově zatím nebyl k jejich perzekuci důvod a tak členové i se značným majetkem byli ve Španělsku převedeni do nově založeného Monteského řádu a v Portugalsku do Kristova řádu. V té době ale už měly bojovníci proti Maurům svůj zenit za sebou a tak ani jedna z organizací už nedosáhla takového významu jako dříve založená bratrstva.

V té době už lze hovořit o postupném úpadku rytířských řádů. Rytíři, které dříve spojoval a zoceloval boj s Maury, se spíše věnovali boji o moc uvnitř řádů a oslabovali se válkami mezi křesťanskými feudály. Rytíři se začínají rozdělovat na španělskou a portugalskou větev. Patrná už je jasná snaha panovníků získat řády pod svou kontrolu. Světská moc nakonec zvítězila. Koncem 15. a v 16. století je úřad velmistra spojen s korunou. Rytíři v dalších staletích přicházejí o svůj značný majetek a tím ztrácejí poslední mohutný pilíř své moci. Jejich úpadek doprovází i laicizace řádů. Z bojových uskupení se stávají spíše prestižní organizace.

V 19. a v 20. století jsou řády rušeny a zase obnovovány podle politické situace. V některých obdobích se z nich stávají vojenské a záslužné dekorace. V podobě vyznamenání přežívají jako symbol také v někdejší portugalské državě, Brazílii (řád sv. Jakuba, Kristův řád). Významný předěl představuje až restaurace království ve Španělsku po smrti diktátora Franca roku 1975. Řádové organizace jsou sice obnoveny, ale rytířů z období před rokem 1931, kdy byly naposledy zrušeny, je jen několik desítek. Z jejich slávy tak po osmi stoletích zůstává jen stín.

I když jsem rytířským řádům Pyrenejského poloostrova nakonec věnoval více prostoru, než bylo mým úmyslem, předchozí řádky jsou jen jakýmsi upozorněním na jejich existenci. Celé téma na důkladné zpracování u nás teprve čeká na někoho, kdo ovládá španělštinu (portugalštinu) a bude mít přístup k podrobnější literatuře.

Literatura:

Arteta A. U. a kol.: Dějiny Španělska, Nakladatelství Lidových novin, Praha 1995.
Klíma J.: Dějiny Portugalska, Nakladatelství Lidových novin, Praha 1996.
Wise T.: The Knights of Christ, Osprey, Oxford 1984.
The Catholic Encyklopedia - www.newadvent.org.
The Spanish Military Orders - www.chivalricorders.org.
The Portuguese Military Orders - www.geocities.com/Athens/Academy/3908/militaryorders/index.html


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 11. 12. 2000 | 4943 přečtení | Počet komentářů: 232 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server