Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Slovenský Sedláček?, recenzeK dílu Českého historika Augusta Sedláčka přirovnává Martin Feldek ve své předmluvě třídílnou knihu Ľudovíta Janoty Slovenské hrady, která prvně vyšla v roce 1935. Její reprint, jenž v roce 1996 vydalo v Bratislavě nakladatelství Slovenské ligy, je stále ještě na Slovensku k sehnání a představuje asi nejucelenější soubor informací na dané téma. I když není rozhodně kompletní, mezi 120 zdokumentovanými hrady nechybí žádný z těch jenom trochu důležitějších.

V obecné předmluvě Janota seznamuje čtenáře s hradní architekturou. Tato pasáž je z dnešního pohledu už poněkud zastaralá a fakty v ní obsažené už těžko někoho překvapí. Následují abecedně řazené statě o rozsahu kolem pěti stránek věnované jednotlivým hradům (I. díl - Baškov-Jesenov, II.díl - Kamenica-Seredňovo, III.díl - Sevljuš-Žirkov). Všechna uvedená sídla jsou bohatě zdokumentována i obrazově a narozdíl od Sedláčka mimo jiné také fotograficky.

Každá stať začíná lokalizací hradu, pak obvykle následuje jeho stručná historie - datace založení, výčet nejdůležitějších majitelů a hlavních událostí. Závěr obvykle patří pověstem, které se k danému místu vztahují. Bohužel, většinou chybí popis hradu a půdorysné plánky jsou také spíš výjimkou. Každý díl uzavírá seznam popisovaných hradů a výčet vyobrazení. V posledním svazku je navíc seznam použité literatury a mapka zachycující polohu jednotlivých lokalit. Za velké plus považuji, že dílo obsahuje i šest hradů, které dnes leží na Zakarpatské Ukrajině (Nevické, Užhorod, Mukačevo, Kra}ovo, Sevljuš, Chust).

Ve srovnání se Sedláčkem je Janotovo dílo podstatně stručnější. Určitě nevyčerpává všechny hrady (městský hrad v Banské Bystrici například neuvádí) a také jednotlivé kapitoly jsou podstatně kratší. Zcela scházejí rodokmeny jednotlivých rodů a vyobrazení jejich erbů. Kromě poznámkového aparátu jsem postrádal také jmenný rejstřík. Naopak v jednom rozměru Sedláčka jednoznačně převyšuje. Značnou pozornost věnuje legendám. Ty Janota dokáže vyprávět krásným, strhujícím jazykem. Mimochodem, děsivá realita tatarských a tureckých nájezdů zřejmě způsobila, že pověsti se zcela obejdou bez strašidel.

Ve srovnání s tím, co jsem v okresních knihkupectvích víděl, se mi k danému tématu Janotovy Slovenské hrady zdály nejlepší. I když jejich reprint vyšel už před čtyřmi lety, ještě nyní si ho můžete koupit, takže pokud se rozhodnete podívat se na Slovensko a zakoupit všechny tři díly, vemte si s sebou o 1 470 Sk víc.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 30. 06. 2000 | 3679 přečtení | Počet komentářů: 78 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server