Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Encyklopedie biskupů, recenzeCírkevním dějinám je naše historiografie ještě mnohé dlužna. Přiznám se, že jména českých vysokých hodnostářů, která mi uvízla v paměti, by se na prstech dala spočítat a pravděpodobně nejsem takových je nás víc. Tuto mezeru nyní zaplnila kniha známého heraldika Milana M. Bubna Encyklopedie českých a moravských sídelních biskupů, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Logik.

Kniha na téměř čtyř set stranách v abecedním pořadí představuje kolem 200 biskupů a arcibiskupů od pražského Dětmara až po ostravsko-opavského Františka Václava Lobkowicze, kterého papež Jana Pavel II. jmenoval do úřadu teprve v roce 1996. Kde to bylo možné, jsou informace o církevních hodnostářích doplněny i kresbami jejich znaků od Zdirada J.K. Čecha, s jehož charakteristickými pracemi se setkal snad každý, kdo o heraldiku jen zavadil. U každého znaku je navíc blason od Pavla R. Pokorného.

Jednotlivým osobnostem je věnován prostor od půlstrany do tří stran. Tato disproporce je pochopitelná, protože faktografických údajů k těm pro rané období je poskrovnu a encyklopedické dílo nedává prostor ke spekulacím.

Kromě jmen, která nemohla scházet ani v učebnicích vydávaných před rokem 1989, se zde setkáváme i s takovými, která bychom v dosud existujících všeobecných encyklopedií jen těžko hledali. Sám autor v předmluvě uvádí, že životopisy řady biskupů zatím čekají na zpracování. Nebývalá je také aktuálnost knihy, protože zasahuje až do současnosti.

Číst encyklopedii se někomu může zdát poněkud nudné, ale v tomto případě to nemusí být tak docela pravda. Suchá data jsou v některých případech doplněna o zajímavosti, které se v publikacích podobného charakteru obvykle neuvádějí. Na životopisech je navíc vidět, jak hluboce byla katolická církev součástí českého politického života a nakolik nás spojovala s evropským kulturním prostředím. V této souvislosti mě napadá, že stejnou pozornost by si v budoucnosti zasloužili i duchovní představitelé českého protestantismu.

Jedinou její vadou, která by snad někoho odradit, je cena 445 korun při poměrně vysokém nákladu 10.000 kusů. Ale u knih takového rozsahu se dnes už nejedná o nic výjimečného a kvalita levná nebyla nikdy.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 09. 09. 2000 | 3329 přečtení | Počet komentářů: 75 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server