Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Architektura

CastleCon IV. - 1. díl, reportáž



Letos se již počtvrté (a ne naposledy!) uskutečnilo setkání přátel výletů a hradů pod názvem CASTLECON. Cílová oblast výletu byla stanovena na Třebíčsko. Nakonec jsme navštívili dohromady přes 20 objektů, ne každý byl všude, ale o tom později. Další informace viz Zanyho stránka o CastleConech

Páteční ráno znamenalo patrně nepříliš příjemné ráno pro většinu účastníků, neboť přes avizovaný výjezd do terénu v 7 hodin, bylo vše o půl hodiny posunuto. Ale to se již tři vozy a jeden Wartburg (:-))) vydaly na hrad Holoubek. Jeli jsme kam až se dalo, a tak jsme ani nemuseli příliš moc chodit a po projití opevněného předhradí, ze kterého zbyly pouze valy a příkopy jsme stanuli před problémem, jak sejít do hlubokého příkopu a následně vylézt na hradní skalisko nad Dalešickou přehradou. Většina z nás si na zem nesedla a podařilo se nám dostat do hradního jádra. Ze samotného nevelkého hradu se zachovalo velmi vysoké torzo kulaté věže a několik základových zdí. Podobně jako většině hradů, která jsme se chystali navštívit, zasáhl do historie hradu nepříznivě rozhodnutí zemských stavů, které v roce 1440 vynesly ortel nad několika hrádky, na kterých se objevovali loupežnické tlupy. Zřícení hradu sice nastalo asi až o 6 let později, ale znamenalo jeho neúprosný pád a konec.

Holoubek - obrys torza věže
Holoubek - obrys torza věže

Po krátké debatě jsme se rozhodli navštívit nedaleký zámek, resp. tvrz Valeč. Naštěstí byla mezi námi Čudlinka, která patří do rodiny majitele, takže jsme se v pohodě prošli zdevastovaným objektem, který měl na přelomu "starých a nových" časů smůlu. Rekonstrukce nebyla dokončena a rozestavěná památka hledá svůj osud. Historicky nejzajímavější zde byl portál z roku 1534, kdy panství koupili páni z Doubravice a renesanční sgrafita.

Valeč - portál s Čudlinkou a letopočtem 1534
Valeč - portál s Čudlinkou a letopočtem 1534

Valeč - asi nejhezčí ale nejhůře zachovalá klenba
Valeč - asi nejhezčí ale nejhůře zachovalá klenba

Další asi neplánovaná zastávka byla ve vesnici Dalešice, kde stojí poměrně pěkný zámek v sousedství kostela. Smutné je, že právě tato památka se v nedávné době dočkala nezvané návštěvy zlodějů, kteří ochudili její interiéry.

Dalešice - celkový pohled na zámek
Dalešice - celkový pohled na zámek

A pak se naše vozy vydaly vstříc vodnímu dílu Dalešice, nad jehož hladinou a návrší stával hrad Čalonice. Tady začala bohužel později stále typičtější černá stránka naší výpravy. Vzhledem ke špatnému počasí a promáčené zemině jsme měli docela problémy se zdoláním polní cesty za zemědělským objektem. Sice s námi nebyla Gagmanova Honda, která se vydala do Brna pro posilu ženské části naší výpravy, ale ani Alfa ani Trumfinka (Felicie) se na blátě necítily tak dobře jako Wartburg, kterému bylo v zásadě úplně jedno, kudy a přes co jede. Nicméně přes určité problémy jsme se dostali na zříceninu hradu, který zaujímal podobnou polohu na osamělém ostrohu nad vodou přehrady.

Čalonice - celkový ohled na nejzachovalejší část zdiva
Čalonice - celkový ohled na nejzachovalejší část zdiva

Po cestách necestách jsme se dostali pod hrad Rabštejn, který zaujímal polohu na velmi výrazném návrší nad zdejší přehradou Mohelno. Zříceniny jsou v dost špatném stavu a atraktivní torzo v nejvyšším místě asi mnoho let nepřežije. Tady se naše výprava obohatila o slíbené dívenky, takže nás bylo celkem 16!

Rabštejn - pohled na zříceninu
Rabštejn - pohled na zříceninu

Velmi rozsáhlá a tajemná zřícenina bývalého hradu řádu Templářského byla naší další zastávkou. Tady jsme udělali několik vskutku skupinových fotografiích, které jsou k dispozici na oficiálních stránkách Castleconu (viz odkazy úvodu). Někteří z nás neměli potěšení ze zájmu jiných turistů, kteří si zde opékali různé druhy klobásek. Důvodem evidentně nebyl již přicházející hlad, ale clonění při fotografování...

Templštejn - zbytky paláce
Templštejn - zbytky paláce

Poslední hrad pátečního dne Levnov alias Ketkovák se tyčí na mohutné skále a cesta k němu byla asi nejbrutálnější. Katastrofální stav kamenité vozovky nenabídl příjemné svezení a tak třeba pro mě ztratil i samotný hrad své kouzlo. Nejzachovalejší část hradu, pilíři zpevněná hradba, byla dobře vidět i z údolí, a tak jsem návštěvu hradu nechal ostatním... a těšil se až bude Trumfinka zase na normální cestě.

Levnov - pohled z údolí
Levnov - pohled z údolí

Sobotní ráno začalo trochu přesvědčivěji srazem na mostě pod náměšťským zámkem, který jsme však nenavštívili (zatím), ale vydali jsme se do nedalekých Kralic. Kralice jsou známé především tím, že zde byla vytištěna celé bible poprvé v překladu z hebrejštiny a řečtiny dodnes používaná a známá jako Bible kralická. Zdejší památník i zříceniny tvrze byly sice zavřené, ale díky pochopení správkyně jsme se mohli podívat nejen na tvrziště, ale i do jejího sklepení, kde odpočívá obal rakve pána z Žerotína. Prohlédli jsme si i kostel a jako tip jsme dostali navštívit novou expozici, která zde bude instalována od jara příštího roku.

Kralice - zbytky tvrze, která ležela staletí pod vesnickou zástavbou
Kralice - zbytky tvrze, která ležela staletí pod vesnickou zástavbou

Pak jsme konečně nepohrdli zámek v Náměšti nad Oslavou a díky zde konané svatbě jsme se dostali i na nádvoří rozsáhlého zámku, který používal prezident Masaryk jako své oblíbené místo pobytu. Prošli jsme se i po rozsáhlém zámeckém parku a také do relativně velkých podzemních sklepeních.

Náměšť n.Oslavou - ránem zahalený vstup do zámku
Náměšť n.Oslavou - ránem zahalený vstup do zámku

Během cesty na další zříceninu hradu jsme se nakrátko zastavili v obci Jasenice, kde stávala tvrz, dnes prakticky zaniklá a pohlcená vesnickou zástavbou.

Jasenice - zdivo bývalé tvrze
Jasenice - zdivo bývalé tvrze

Nepříliš dochované zříceniny hradu Dub alias Tassenburg byly naším dalším cílem. Ležel na pěkném místě, ale mnoho se z něj nedochovalo.

Dub - zbytky zdiva hradu
Dub - zbytky zdiva hradu

Po další velmi nepříjemné cestě na hrad Templštejn - Hrádek jsme se trochu rozdělili, ale Templštejn jsme ještě všichni společně navštívili. Z hradu se mnoho nedochovalo, torzo čtyřhranné věže vysoké místy až 2 metry bylo ojedinělé. Zajímavé ovšem je, že v relativně širokém okolí se nachází několik uměle tvarovaných ploch, které by snad mohly svědčit o nějakém starším hradišti v místech dnešního hradu.

Templštejn - Hrádek - torzo čtyřhranné věže
Templštejn - Hrádek - torzo čtyřhranné věže

Z důvodů o další život Trumfinky se část výpravy včetně mě odchýlila od většiny, která pokračovala na tvrz Pyšel a zříceninu Kozlova a dala přednost lepší cestě a snáze dostupnějším objektům. Prvním byl velmi krásný hrad Velké Meziříčí, který se dočkal renesanční přestavby, ale stále si dochoval kouzlo opevněného sídla. Prošli jsme si i místní historickou část města, kde nás kromě městské brány, bašty, kostela zaujala i židovská synagoga.

Velké Meziříčí - vstupní trakt do hradu
Velké Meziříčí - vstupní trakt do hradu

Další cesta, která nás už směřovala kvůli pozdním hodinám do Třebíče, kde bylo naše doupě, vedla přes zámek Budišov. Poměrně rozsáhlý areál zámku stojí v místech bývalé tvrze, jejíž zříceniny lez dodnes spatřit mezi zámeckými budovami.

Budišov - část zámku
Budišov - část zámku

Poslední zastávka našeho separátního vozu byla tvrz v Náramči. Tma byla stále pokročilejší, takže se fotilo velmi špatně. Z tvrze zbyla zachovalá zeď se zajímavým krakorcem, snad pozůstatkem po starém prevétu.

Nárameč - obrys tvrze
Nárameč - obrys tvrze

V neděli jsem se s Čudlinkou a čtyřkolovou Trumfinkou definitivně odtrhl. I další posádky vozů již směřovali vstříc svým domovům a následně fotolaboratoří, každý svou cestou. Já jsem se ráno sám vydal k bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Bohužel pro špatná stav hradeb je přístup k lodi baziliky zvenčí stále zavřený, a tak jsem musel pokvitovat alespoň krásný pohled na celý areál zámku či kláštera a baziliky.

Třebíč - zámek a bazilika
Třebíč - zámek a bazilika

Spolu s Čudlinkou jsme pak ještě odpoledne navštívili archeology zkoumanou středověkou osadu se zříceninami tvrze. Osud celé osady byl naplněn během nájezdů Matyáše Korvnína na Třebíč, kdy byla tvrz vypálena a následně zničena i vesnice. Dnes je celý areál na okraji pole, průzkum odkryl základové zdivo bývalé zástavby a v nedávné době objevený sklep v místech, kde se snad ani původně nečekalo, že ves byla tak rozsáhlá. Z vodní tvrze zůstal akorát příkop a zbytky zdiva. Podle některých zdrojů zde stával i malý hrádek, ale zřejmě se jedná o zastaralou informaci a konečnou pravděpodobnou podobu dá až ukončení průzkumů.

Mstěnice - zbytky tvrze
Mstěnice - zbytky tvrze

Mstěnice - rekonstrukce tvrze
Mstěnice - rekonstrukce tvrze


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 230] 1 2 3 4 5

| Autor: Trouble | Vydáno dne 11. 12. 2000 | 5855 přečtení | Počet komentářů: 69 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server