Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Historická revue, recenzeHledat časopis s tématikou blízkou našim stránkám na pražském Hlavním nádraží by někoho napadlo jen těžko. Přesto právě zde je možná jediné místo v Praze, kde lze každý měsíc koupit slovenskou Historickou revue, která letos oslaví deset let své existence. Podle šéfredaktora doc. PhDr. Miroslava Daniše CSc. se redakci (složené zřejmě s vysokoškolských pracovníků) podařilo za tuto dobu vytvořit 4000 stránek článků se zaměřením na humanitní vědy a pro spolupráci získat 500 autorů, což je výkon jistě úctyhodný.

Obsahem i formou se časopis, jenž vychází s podporou slovenského ministerstva školství, podobá v Čechách existujícím Historickým obzorům. Čtenářům nabízí, jak již samotný název napovídá, zejména články z oblasti historie. Nechybí však ani příspěvky o filozofii, politologii a pedagogice. Určen je zřejmě zejména učitelům, kteří se nespokojí s výkladem “podle učebnice” a studentům středních škol se zájmem o historii. Tomu odpovídá výběr témat i jejich zpracování. Záběr je skutečně široký, takže si v každém čísle něco najde zájemce o nejstarší dějiny i o dvacáté století. Kromě okruhů zcela vážných pak nescházejí ani články odlehčující, které mohou příjemně oživit hodiny dějepisu. Příspěvky jsou zpracovány velmi srozumitelně a čtivě, takže jsou dostupné skutečně široké veřejnosti, aniž by ji příliš ochudily odborně. Co bych snad na tomto místě vytknul je, že na konci článků chybí literatura, z níž bylo čerpáno a která by případnému zájemci pomohla v dalším studiu.

Každé číslo časopisu má své vlajkové lodi v podobě několika rozsáhlejších článků. V letošní “jedničce” to byly statě o keltských hrobech na území dnešní Bratislavy, stručný životopis zajímavé osobnosti 11. století - Roberta Guiscarda, neznámá podrobnost z dějin dobývání Ameriky, příběh lékaře krále Zikmunda Lucemburského a příspěvek k rusko-turecké válce. Aby se ale nezdálo, že dějiny pro časopis končí někdy v minulém století, je nutné upozornit na stručný přehled konfliktu mezi Velkou Británií a Argentinou o Falklandy. Dále časopis doplňují stálé rubriky, jako jsou například recenze, kaleidoskop zajímavostí, slovníček, historický kalendář atd. Pro českého čtenáře budou zajímavé články věnované slovenským dějinám, které se sice v Čechách vyučovaly, ale v rozsahu více než stručném, a slovenský pohled na vlastní národ a jeho historii. Časopis má rozsah 36 stránek, jež kromě textů obsahují i černobílé fotografie. Jeho cena je stejná na Slovensku i v České republice – 29korun, při celoročním předplatném 260 korun. Na pražské Hlavní nádraží dochází pravidelně a bez viditelného zpoždění.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 02. 02. 1999 | 3454 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server