Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Jurok - Moravský severovýchod v době husitské revoluce, recenzeVzhledem k tomu, že se snažím zakoupit všechny knihy o husitství, které vycházejí a které si moje peněženka může dovolit, neváhal jsem dlouho a objednal si telefonem tuto knihu.

Samotný název vzbuzoval trochu nedůvěru k rozsahu knihy. Vždyť sever Moravy není zrovna typický pro husitskou éru, vlastně se dá s klidem říct, že právě tento kraj byl husitstvím snad nejméně poznamenán. Nicméně již vzhled knihy, která má 280 stran, mě přesvědčil, že to může být zajímavé počteníčko. Ačkoliv jsem o autorovi dosud neslyšel, velmi rychle ve mně vzbudil respekt.

Jiří Jurok velmi podrobně sleduje sociálně-ekonomické postavení duchovenstva, drobné i vyšší šlechty na Severní Moravě. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o skladbě a povinnostech tehdejších poddaných, o ročních příjmech feudálů, například pánů z Kravař. V logické posloupnosti se postupně ocitnete v době husitských bouří a seznámíte se s husitskou oderskou posádkou. Spolu s nimi pak proniknete do všech husitských operací v tomto kraji. V poslední části knihy najdeme spoustu písemností, které byly napsány například na hradě Helfštejn, ale i jinde a také poměrně rozsáhlou obrazovou přílohu s mnoha unikátními snímky a konečně také mapky, které však bohužel nejsou úplně dobře čitelné. Dále je třeba vyzdvihnout množství odkazů a citací uvedených vždy na spodní části stránky (většinou poznámky tvoří až třetinu textu strany) spolu s rozsáhlým výběrem literatury.

Autor je opravdu velmi pečlivý a jeho dílo nemá zatím v literatuře obdoby. Zatím žádná publikace k danému regionu nebyla natolik podrobná, takže i když nejste ze Severní Moravy, vřele vám tuto knihu doporučuji k přečtení jednak pro hlubší seznámení s husitskou problematikou, ale snad hlavně pro pochopení postavení prostého i urozeného lidu ve středověku obecně. Co knize vytknout? Snad malou propagaci a případně horší kvalitu obrázků v příloze knihy. Ovšem kniha vyšla vlastním nákladem autora, který se zmiňuje o problémech s jejím vydáním, takže buďme rádi, že vůbec mohla být vydána. Pokud byste o ni měli zájem, neváhejte a kontaktujte knihkupectví Jiří Fiala - Nový Jičín (tel: 0656/21792)

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Trouble | Vydáno dne 09. 09. 1999 | 4501 přečtení | Počet komentářů: 37 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jurok, Jiří: Moravský severovýchod v epoše husitské revoluce
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server