Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Kostýmy, obrazové přílohy

Historický kostým - III.,Ortodoxní příznivce středověku asi dnešní obrázek z židle nezvedne. Mohl by však potěšit ty, kdo mají slabost pro romantiku příběhu Alexandra Dumase. Právě do doby Ludvíka XIV. totiž patří vyobrazení dělostřelci. Druhá polovina 17. století je z pohledu na francouzskou armádu o to zajímavější, že rozporuplný ministr války Michel le Tellier, markýz de Louvois, začal výrazně měnit její ráz z eudálního vojska na moderní sílu. Výsledkem byl první náznak “branné povinnosti” a kariérního systému, jehož základem již nebyla tolik urozenost jako spíše vzdělání a zkušenosti. Na první pohled viditelným znakem pak bylo zavádění jednotných uniforem – nikoliv však pro celou armádu či druh vojska, ale pro jednotlivé pluky. Speciálně dělostřelectva se pak týkalo snižování typů ráží.

Jednotnost uniforem je patrna i na tomto obrázku. Kromě nich zde naleznete i příslušenství, které tehdy k dělu neodmyslitelně patřilo – hlomoznu, odměrku prachu, nabiják atd. Závěrem bych pak měl jednu technickou poznámku: Pokud se rozhodnete k příležitostné koupi podobné litografie, přesvěčte se, že kupujete skutečnou litografii. Užitečné je nechat si u známého (nebo důvěryhodného) antikváře na konkrétním příkladu vysvětlit základní znaky. I když obrázky vytvořené touto technikou nejsou nikterak výjimečné, neboť litografie se běžně používala pro ilustrování knih, sběratelský hlad po militáriích různého druhu je takový, že se i toto vyplácí padělat. Včasnou informovaností se tak vyvarujete zklamání a ušetříte. Já jsem tak zbytečně dal 150 korun za barevnou xerokopii, kteá sice měla slušnou úroveň, ale jejíž cena by byla jen zlomkem této částky.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 03. 03. 1999 | 7751 přečtení | Počet komentářů: 111 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server