Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Husitský bojovník, Cínový husita od PuchalovskéhoMoje návštěva na 7. Mezinárodní modelářské a hobby výstavě, která se konala od 15. do 18. října v pražském Veletržním paláci na tyto stránky na první pohled příliš nepatří. Přesto mezi desítkami stánků, kde zástupci jednotlivých firem nabízeli nepředstavitelné množství RC letadel, lodí i vrtulníků a snad ještě větší plastikových kitů techniky převážně z druhé světové války, jsem objevil něco, co mě zaujalo i v souvislosti se středověkem. U stánku, kterým se prezentovala prodejna model v pražské Pštrossově ulici, jsem nalezl hned několik cínových figurek a miniaturních bust vojáků z tohoto období. Neodolal jsem a za hříšných 370 korun (ceny nebarvených cínových figurek od českých autorů jsou asi třetinové až poloviční) jsem zakoupil husitského bojovníka s halapartnou od firmy, kterou pro firmu Scorpion udělal rytec Puchalovský.

Na malou českou firmu je už samotný obal velmi zdařilý a svou podobou prozrazuje, že jeho autor se nechal inspirovat krabičkami, v nichž jsou prodávány cínoví vojáčci zahraniční provenience. To ale není nic převratného, protože podobný přístup je patrný i u další české firmy New Line, která však nabízí figurky ne vždy stoprocentně zdařilé. Návod pro sestavení a nabarvení modelu byl sice stručný ale celkem jasný.

Samotná skládačka obsahuje i s podstavečkem 12 dílů, což na cínovou figurku není málo. Jednotlivé části jsou zpracovány čistě, takže pilník se ke slovu dostane jen zřídka, a dobře lícují. Vzhledem k členitosti postavy bych ale doporučil, aby byly v některých případech nabarveny ještě před nalepením. Nutno je také s proužku papíru vyhotovit popruh k brašně, který vede přes hruď a řemínek k přílbě zavěšené na halapartně. Rytí je natolik kvalitní, že ani malování detailů, jakými jsou bělma očí nenastává problém. Snad ještě více než samotné čisté zpracování a zachování tělesných proporcí potěší živost malého vojáka. Je zachycen v chůzi s halapartnou přes rameno, na níž je nedbale zavěšena helma. Poněkud komicky, ale vzhledem k válečnickým zvykům věrohodně, pak působí ukořistěná husa přivázaná k jeho opasku a čutora. Oblečen je do kapuce (doporučená je červená nebo černá), prošívaného koženého kabátce bez rukávů, haleny v neurčité špinavě bílé až žluté barvě, červených, děravých kalhot a kožených bot. Nohy z částí kryjí nákolenice, patrně též kořistního původu. Ve srovnání s většinou figurek je postavička velmi živá a vedle "načinčaných vitrinových panáků" bude působit jako příjemné osvěžení.

Celek bych hodnotil velmi kladně a model bych doporučil (vzhledem k náročnosti a ceně) modelářům, kteří již nějakou zkušenost mají. Zvláště by se na něm mohli "vyřádit" zejména ti, kdo zvládli olejové barvy a stínování. Pro úplnost bych jenom dodal, že adresa firmy Scorpion je Na plískavě 116/19, 102 00 Praha a její modely jsou k dostání v již zmíněné Pštrossově ulici.

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 22. 10. 1998 | 6487 přečtení | Počet komentářů: 227 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server