Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Středověk na stole, aneb miniatury středověkých armád 1:72Popsat situaci na trhu v českých zemích, pokud jde o miniatury středověkých armád v jinak rozšířeném měřítku 1:72 lze poměrně snadno: je neutěšená. Nejširší sortiment nabízí firma Revell, její produkty však mají velmi proměnlivou kvalitu a zpravidla nedosahují úrovně Italeri nebo rozpadnuvší se společnosti Esci-Ertl. Vzhledem k tomu, že výběr je v Čechách a na Moravě smutně úzký, zahrnu do svých úvah i starověk, takže doufám, že zarytí medievalisté prominou. Revell nabízí pretoriány a keltské válečníky. Každá sada obsahuje od 40 do 50 figurek, některé pozice se přitom i vícekrát opakují - ale to je u dvaasedmde-sátin běžné. Orientační cenu lze uvést kolem 140 korun. Pokud jde o kvalitu odlitků, jsou slušné, ale ve srovnání s figurkami Ertl trochu hrubé. Další z produkce Revellu jsou Normané a Anglosasové. Sady obsahují několik velmi zdařilých válečníků, ale zejména u Normanů je již markantní dispro-porcionalita postav. Vyznačují se často neforemně velkými sudovitými hlavami. Tolik tedy starověk a raný středověk. Asi nejlepším, co Revell v sérii dvaasedmdesátin bojovníků vydal, je stoletá válka. Postavičky jsou skutečně velmi dobře odlité a mají i správné proporce. Vytknul bych snad jedině tětivy anglických lučištníků. V tomto měřítku by nebyly ve skutečnosti ani náhodou vidět, ale tvůrce byl zřejmě jiného názoru, a tak tětivy zvící námořního lana udělal. Odpreparovat je skalpelem je obtížná a v některých případech nemožná práce. Pokud byste chtěli sestavit větší bitvu (sám mám asi 500 figurek), nevyhnete se konverzím s pomocí skalpelu, lepidla a tmelu. Z dalších od Revellu zmíním již jen conquistadory a aztécké válečníky a sady třicetileté války, kde najdete císařskou pěchotu a dělostřelectvo a švédskou kavalerii a pěchotu. K tomu snad jen pár postřehů - dobyvační Španělé mají úzké hlavy a u dělostřelci z třicetileté války největší dvaasedmdesátinovou figurku, jakou jste kdy viděli. Jedny z nejlepších figurek vyráběla firma Ertl. Bohužel nic středověkého, alespoň pokud je mi známo. Jinak dosud lze sehnat její římské legionáře a barbary. Kvalita odlitků je zpravidla perfektní, detaily jsou ostré. Problém je pouze poněkud měkká hmota, která se špatně dopracovává skalpelem. Od loňska se začala středověku věnovat Italeri. Začala tím, co asi potěší každého - křižáky a saracény. Odlitky jsou srovnatelné s kvalitou Ertlu, sady mají řadu dobrých nápadů jako například saracény na velbloudech. Z jediné věci mám obavy - v letošním katalogu se již nic středověkého neobjevilo. Závěrem bych se jen lehce zmínil o firmě Miniature Figurines Company, zvané též Minifig. Podle staršího časopisu Score zřejmě nabízí skutečně nejširší sortiment panáčků nejrůznějších velikostí. Zdá se navíc, že jsou ve vynikající kvalitě - mají jen malou nevýhodu. Nikde u nás jsem je neviděl. Údajně se jejich výrobky daly objednat v prodejně Warlord. To byla ovšem utopie, zkoušel jsem to několikrát - marně.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Robert Káčer | Vydáno dne 10. 04. 1998 | 7485 přečtení | Počet komentářů: 102 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server