O newyorském vydavatelství Dover Publishing, které se věnuje zejména historickým obrazovým materiálům, jsme již psali v souvislosti se středověkou
zbrojí a zbraněmi. Tentokrát se z jeho produkce k nám dostala kniha Historic Costume in Pictures, která je k mání v knižním obchodním domě v dolní části Václavského náměstí v Praze a rozhodně stojí alespoň za prolistování.
Publikace totiž obsahuje 125 “tabulí“, přičemž na každé z nich jsou čtyři skupiny postav v kostýmech. Podle vydavatele tak má být v knize více než 1400 kostýmů z období od starého Egypta až po 19.století. Černobílé ilustrace pocházejí od dvojice autorů Braun a Schneider, která je před sto lety na pokračování otiskovala v německém časopisu Münchener Bilderbogen, a jejich archaický ráz zaujme už sám osobě, nehledě na vysokou vypovídací kvalitu.
Středověk je zde zastoupen opravdu bohatě a tvoří přibližně čtvrtinu publikace, což představuje několik set figur. Jeho ranná fáze se mi zdála poněkud chudší, ale pozdější století jsou prezentována v dostatečném rozsahu. Jelikož rytířů v plné zbroji je v knihách dvanáct do tuctu, zaměřil jsem se spíše na náměty méně zobrazované a byl jsem velmi mile překvapen. Dočkal jsem se nejen
církevních hodnostářů,
řádových rytířů a vysoké šlechty v “nebojovém“ šatě, ale také například
obchodníků a řemeslníků i lidí z nižších vrstev společnosti. Jinde dominující mužský kostým je pak zde velmi příjemně vyvážen svým ženským protějškem, takže na své si v neztenčené míře přijdou i čtenářky. Za další sympatický rys považuji, že pozornost není soustředěna pouze na západní Evropu, ale také na další regiony. V rámci Západu pak rozlišuje specifika některých zemí a v případě 16. a dalších století dokonce i jejich regionů.
Pokud bych něco publikaci vytkl, pak by to byl fakt, že se jedná “jen“ o přetisk sto let starého materiálu bez bližších upřesnění. Ale to cílem knih z Dover Publishing již tradičně není. V případě oděvů z období gotiky si tak budeme muset počkat až na další díl dějin módy, které nyní vydává nakladatelství Lidových novin (např. renesance již vyšla).
Poněkud mě zarazila cena – její výše (690 korun) se mi sice nezdála přemrštěná, ale přepočet z dolaru na libry, od nichž se přepočet na koruny zřejmě odvíjel, v poměru 1:1 se mi zdál podivný. Pokud jste ochotni takovou částku investovat, pak se můžete obrátit na již zmíněný obchodní dům nebo to zkuste v nakladatelství Slovart, které publikace z Dover Publishing také dováží.