Pozvánka na hrady Moravského krasu, od našeho čtenáře Honzy

Autor: Jan Celý <(at)>, Téma: Architektura, Vydáno dne: 18. 06. 1999Když se řekne Moravský Kras, každý si hned vybaví Macochu či některou z přístupných jeskyní. Někteří si vzpomenou i na jiné zajímavosti, např. Rasovnu, Hřebenáč či Čertovu branku. Málokdo však ví, že v Moravském Krasu a jeho blízkém okolí je několik hradních zřícenin.

Ta první je přímo naproti Punkevním jeskyním. Jmenuje se Blansek a kdyby nebyla zarostlá lesem, tak by ji mohli spatřit výletníci, jedoucí na lanovce od Punkevních jeskyní na Macochu (či zpět). Jinak musíte šlapat od "Punkevek" směrem na Nové Dvory, je to kousek. Jeho možnou podobu nakreslil ve 20. letech 20 století J. Pilnáček

Druhou zříceninou je kdysi významný hrad Holštejn. Kromě trocha zdí je zde zajímavá jeskyně Hladomorna (Lidomorna) přímo pod hradem. K jakému účelu sloužila, napovídá její název.

Další zříceniny nejsou přímo v tom ohraničeném pásu Krasu, ale v těsné blízkosti. Nejvýznamnější zříceninou (po opravě spíš hradem) je Nový Hrad u Adamova.

Tento objekt je v soukromých rukách a bývá otevřen jen o některých víkendech. Tehdy to stojí za to: středověký jarmark, žongléři, souboje. V těsné blízkosti (pár metrů) je Starý Hrad, dnes již pouze zbytky zdiva.

Když půjdete na Nový Hrad od Blanska, narazíte na zbytky Čertova Hrádku (viz. obrázek J. Pilnáčka). Snad z něj kdysi vedla na Nový Hrad podzemní chodba. Snad! Jižně od Adamova dále k Brnu jsou tři zříceniny - pozůstatky středověkých hradů. Prvním je Ronov. Pokud se vydáte na jih do údolí "Knihy lesů, vod, strání a lišky Bystroušky, dostanete se na Obřanský hrad. No a u Líšně je Horákovský hrad. A to už jste v Brně a tam jdete na pivo. Starobrno je dobrý, ale Černá Hora je lepší.

Na všechny objekty se dostanete po vyznačených turistických stezkách.