Hrady severní Moravy, Trouble na cestách

Autor: Trouble <(at)>, Téma: Architektura, Vydáno dne: 08. 08. 1999Když jsem více než měsíc musel ležet na lůžku se sádrou na noze a byl rád, že se nemusím hýbat, začal mi pohyb chybět. Naplánoval jsem výlet, který by však nešel uskutečnit jinak, než autem. A tak se i stalo. Spolu s kamarádem a našimi protějšky jsme vyrazili vstříc všemu, co může sever Moravy nabídnout.

Zachovalých moravských hradů není mnoho a když opomineme jih, kde se tyčí Pernštejn, Buchlov, Veveří či Špilberk, zbyde nám Bouzov, Mírov a snad Úsov. Naše první kroky (z auta) však směřovali k poměrně zachovalé památce, k hradu Sovinec. Místní kastelán je opravdu vzorem všem ostatním. Snaží se a hradu věnuje prakticky celý život. A když navíc malé městečko pořádalo jarmark, stalo se, že právě zde na Sovinci bylo nejvíc lidí, které jsem kdy najednou na jakékoliv památce v životě viděl. V hradě bylo spousta atrakcí, prodej všeho možného od dvouručních mečů, přes trička a suvenýry až třeba k obrazům. A komu by to bylo málo, kažkou hodinu zahřměl výstřel z děla, který opravdu znamenitě vystrašil našeho psíka Pupíka. A snad nepozorností "pořadatele" se nám podařilo dostat i na jinak nepřístupné šesté nádvoří, které je ze všech nejzajímavější. Nahlédli jsme do podzemní chodby, pokochali se gotickými portály a prohlédli si vyhořelou lesnickou školu. Opravdu tady byl hrad nejzajímavější, ani výhled z věže to nemohl nahradit.


Celkový pohled

Další zastávkou byl hrad Úsov. Původně unikátní příklad francouzského kastela byl přestavěn na zámek, ale pár věží se ještě zachovalo. Na prohlídku jsme nešli (lesnické muzeum), ale aspoň jsme shlédli místní výstavku o rekonstrukci hradu. Příznivce středověkých hradů asi Úsov moc nenadchne, ale za návštěvu rozhodně stojí. Nedaleko se rozprostírá romanticky přestavěný mohutný hrad Mírov. Jako správně informovaní návštěvníci jsme věděli, že hrad slouží již dlouhá staletí jako věznice, původně káznice kněžská. Padesát metrů před branou je zákaz vstupu i focení. Dokonce ani pohlednice, kterou jsme získali, nezobrazuje skutečný hrad, ale je to pouze kresba, avšak poměrně dost věrná. Ale na Úsovu jsem koupil pohlednici s fotografií Mírova, tak jsem si také našel vhodné místo k focení, tam kde zákaz již určitě neplatí.


Celkový pohled na hrad a zámek Úsov

Věznice na hradě Mírov

Stačí dvacet minut jízdy autem a ocitáte se pod hradem Bouzov. Sice nejhezčí hrad severní Moravy, ale přeci jen novogotická památka. Přijeli jsme po zavírací době, ale to by nevadilo. Stejně jsme se prošli alespoň po prvním nádvoří, kde jsme se dostali i k zajímavé expozici věnované hradům obecněji. Byly zde vystaveny i papírové modely hradů, které si můžete i koupit a slepit. Na našich fotkách jsou všechny zde vystavené. Chyběl zde však například Sion, který jsem kdysi doma "oblehl" a vypálil. Pokud jeden z hradů nemůžete poznat, je to tím, že je to fantazie (model vpravo od Orlíku) a nebo rekonstrukce hradu Čeladná.


Pohádkový vstup na hrad Bouzov

Modely našich hradů a zámků na Bouzově (Zvíkov, Kokořín, Červená hora, Čeladná, 2x Bouzov, Sychrov)

Modely našich hradů a zámků na Bouzově (Karlštejn, Pernštejn, Orlík, Litice, Kost, fantazie, Křivoklát, Kokořín)

První den se pomalu schyloval ke konci, ale ještě jsme zhruba prohlédli Helfštejn, Starý Jičín a Štramberk, kde jsme se chtěli podívat v neděli. Bohužel nám unikla tvrz Unčovice, kterou jsem si chtěl nafotit. Nedělní ráno jsme zahájili prohlídkou stále "vykopávaného" hradu Šoštýna. A opravdu se to tu za těch 10 let, co jsem zde nebyl objevilo mnoho nově vykopaných zdí a byl jsem příjemně překvapen. Někteří z nás dokonce tento hrad považovali za vrchol naší výpravy. Před obědem jsme stihli projít zříceninu ve Štramberku, která opět nezapře své romantické úpravy areálu z minulého století. Poněkud syrově pak působí mohutný hrad Starý Jičín tyčící se na samém vršku starojíckého kopce. Opravená věž, která stála poblíž původní brány se sice značně vymyká rozvalinám paláců a zchátralými sklepy, ale zato v ní nabídli trochu toho osvěžení, včetně medoviny. Zdejší lidé se podobně jako třeba na Sovinci také snaží a připravují časté "středověké" víkendy.


Torzo hradu ve Štramberku