Zapomenuté hrady na Moravě VI., Šaumburk, Nový Šaumburk

Autor: Trouble <(at)>, Téma: Architektura, Vydáno dne: 13. 08. 2001

Jihozápadně od vsi Loučka v okrese Kroměříž se nachází vesnice Podhradní Lhota, ze které vede turistická značka strmým stoupáním do lesa, kde po zhruba 200 metrech lesní cestou leží po levé straně ruina hradu Nový Šaumburk a dál po cestě přijdeme k hradu Šaumburk

Jihozápadně od vsi Loučka v okrese Kroměříž se nachází vesnice Podhradní Lhota, ze které vede turistická značka strmým stoupáním do lesa, kde po zhruba 200 metrech lesní cestou leží po levé straně ruina hradu Nový Šaumburk a dál po cestě přijdeme k hradu Šaumburk. Oba hrady jsou snadno přístupné.

Založení hradu Šaumburk spadá někdy do počátku 70. let XIII. století. Své jméno mu dal olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka, jinak zakladatele většiny nejstarších hradů na Moravě. Po jeho smrti se také výrazně snížila stavební aktivita na tomto hradě, takže patrně původní zamýšlený rozsah hradu nebyl naplněn. Ve své době patřil mezi vůbec největší moravské hrady. Rozkládal se na pravidelném obdélníkovém půdorysu na výrazné vyvýšenině. Během husitských válek byl husity roku 1430 dobyt. Neblahou pověst si získal díky několika hradním hejtmanům, Zikmundovi a Mikuláši z Bítova, kteří se svou posádkou plenili okolí. Když hrad dobrovolně nevydali, vydal se zemský hejtman Jan z Cimburka roku 1451 hrad dobýt, což se mu podařilo. Nechal oba hrady Šaumburk zbořit, aby se nestaly již nikdy doupětem loupežnických hord, což se mu také podařilo. Do dnešních dnů se tak zachovala jen hradní dispozice, valy a občas zbytek zdiva, spíše však terénní nerovnosti, které upozorňují na místa, kudy vedly zdi a hradby.

Pokus o rekonstrukci hradu z počátku XIV. století
Pokus o rekonstrukci hradu z počátku XIV. stoletíPříkop u vstupu do hradu
Příkop u vstupu do hraduHradní areál, bývalé nádvoří a paláce
Hradní areál, bývalé nádvoří a paláceZbytek zdiva
Zbytek zdivaHradní příkop
Hradní příkop

Nový Šaumburk nesprávně nazývaný i jako Zubříč, Bašta, Nový hrad či Valy. Snad byl založen roku 1302, ale zřejmě se nejednalo o předsunuté opevnění, jak bylo dříve interpretováno. Poněvadž byl hrad blíže vesnici a lépe přístupný, sloužil jako zdroj stavebního materiálu. Původně se patrně jednalo o nevelký dřevěný hrádek, později rozšiřovaný. Mnoho historických zpráv se nedochovalo. Tento hrad postavený jen několik set metrů od Šaumburka dotvořil zajímavý příklad dvojice hradů, které sloužili pro držení vojenské posádky a útočiště lidí s okolí. Pod hrady vznikla nová ves, připomínána roku 1389 jako Podhradí, v roce 1437 jako Lhota pod hradem Šaumburk, dnes Podhradní Lhota. Rozlohou byl Nový hrad mnohem menší. Na bohužel až příliš hustě zarostlém hradním kopci jde lépe rozpoznat zdivo věže a torza hradeb.

Zbytek zdiva paláce či věže
Zbytek zdiva paláce či věžeZbytek zdiva hradby
Zbytek zdiva hradbyHradní příkop
Hradní příkop