Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Kostýmy, obrazové přílohy

Historický kostým - I., ÚvodemAsi nikdo nebude protestovat, když napíši, že obrazová příloha v podobě fotografií či kreseb v rozumném rozsahu, který příliš nezatěžuje spojení, je příjemným oživením internetových stránek. Toho jsme si byli vědomi už v době, kdy jsme na “Téma: Středověk“ začali pracovat. Jenže jsme narazili hned na tři problémy: nedostatečná fotografická výbava, ještě horší schopnost něco nakreslit a především autorská práva. Díky Znachymu, který pro nás exklusivně píše seriál o hradech a dokáže udělat fotky na velmi slušné úrovni, jsme zaplnili alespoň jednu mezeru. Nyní bychom chtěli v této tendenci pokračovat seriálem o historických kostýmech, který je určen zejména zájemcům o historický šerm (na své by si časem ale mohli přijít i příznivci uniformistiky a příbuzných oborů).

Abychom neporušili autorská práva, nemůžeme publikovat nádherné originální obrázky např. z knih nakladatelství Osprey. Ze stejného důvodu ale nesmíme použít ani 100 let staré ilustrace, které nyní otiskuje Dover Publishing (docela by mě zajímalo, komu za autorská práva platili oni). Můžeme však jít podobnou cestou – obcházet antikvariáty a pokoušet se sehnat stařičké litografie s tématikou historických kostýmů. Asi se nám nepodaří dát do každého vydání zařadit nový list, protože hodně záleží na náhodě ( většinou v antikvariátech bývá k mání jen móda 19. století). A na finančních možnostech (za jeden list lze dát i cca 400 korun).


Dnes vám překládáme první ze dvou litografii pocházejících z šestého vydání Meyrsova Lexikonu, který koncem minulého století. Do antikvariátu se kniha dostala v údajně neprodejném stavu, takže antikvář se rozhodl zpeněžit pouze ilustrace. Protože obrazové přílohy měly čtenáře seznámit s celým vývojem módy v hrubých rysech, začínáme u starověkého Egypta. Nemyslím ale, že by to bylo na škodu.


Faraon
Egyptská královna
Asyřan (1400 př.n.l.)
Řek v Himationu
Řekyně z Tanagry
Říman v slavnostní tóze
Římanka
Byzantský císař
Byzantská císařovna
Franský šlechtic (9. st.)
Francouzský rytíř (13.st.)
Rytíř (13.st.)
Rytíř a královna (14.st.)
Šlechtična z Flander


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 05. 05. 1999 | 16589 přečtení | Počet komentářů: 115 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server