Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Reportáže

Rytířské turnaje dnes, HARALDOS - (akce z 9.5.1998)



Představení skupiny HARALDOS na Vyšehradě 9.5.98

Během mé návštěvy u spolupracovníka Wolframa jsme navštívili zajímavý program skupiny HARALDOS. Předváděli středověký rytířský turnaj. Pro běžného turistu či návštěvníka zajisté velmi zajímavá podívaná, co na tuto show říkáme my?

Na představení jsme nešli s přílišnými nároky. Nejprve nás zaujala poměrně slušná příprava celé akce, v podstatě jsme se ocitli v takovém otevřeném cirkuse. Stovky lidí netrpělivě čekaly za doprovodu pěkné, částečně stylové hudby (byly slyšet i melodie ze slavného Braveheart/Statečné srdce či skladby skupiny ERA) na odbytí páté hodiny odpolední, kdy mělo všechno začít. Pár minut zpoždění asi nikomu nevadilo. Herold zahájil turnaj a je jen škoda, že mluvený projev nepůsobil příliš profesionálně, určitě by zde lepší speaker našel uplatnění. Krátce nato zasedli na "trůn" král s královnou a dcerou. Opět malá chybička - princezna se jim nějak nepovedla, neboť její oděv měl hodně daleko od jinak rádoby gotického pojetí celé akce a snad bychom ji mohly hledat někde v baroku. Ale pak nastoupili samotní hrdinové, rytíři v plné zbroji na svých koních. Nedovolím si poznámku, že správnému mediavelistovi zde přeci jen trochu chyběla plátová brnění. Pak už ale 7 rytířů počalo předvádět svůj um. Klasické napichování věnečků na dřevce, střelba z luku na divočáka za svižné jízdy na koni, stínání "hlav" (kůlů), napichování hlav na kopí a několik dalších tradičních "disciplín" (slovy herolda).

 

Ukázky soutěžních disciplín

Tady jsme si už i my přišli na své. Výkony jednotlivých rytířů byly velmi dobré a svědčily o dobré připravenosti a tréninku všech. Trošku mě však zabolelo, že když už se vlastně všichni snažili projít kláním co nejlépe, bylo vcelku jasné, kdo má nakonec vyhrát. Asi správně tušíte, že to byl patrně nejslabší člen skupiny... Dětem se však líbil a o to asi šlo. Po pěkném výkonu a přestávce v níž si každý mohl vystřelit z luku, či posadit dítě na koně, začala druhá část turnaje, která bohužel trochu strádala napětí a zajímavost té první. Nicméně velkolepé nájezdy rytířů proti sobě a shození dřevcem na zem, byť již vše jelo podle předem daného scénáře, působilo opravdu impozantně a člověk jen mohl obdivovat pády ze sedel na zem. Když jsem u pádu ze sedla, nemohu opět lehce kritizovat provedení samotných sedal. V podstatě vše vypadalo jako obyčejné jezdecké sedlo opatřené "dobovým" přehozem, takže klasický posed středověkého rytíře, který na koni vlastně stál zapřen v mohutné sedlo, jsem zde neviděl. Snad největším nedostatkem byly občasné souboje rytířů na zemi, bez koní. Tady by konečně mohly skupiny historického šermu říct: "jsme lepší" a měly by pravdu. Přesto si troufám celý turnaj označit za velmi slušný a vřele ho doporučuji každému, kdo se chce dobře bavit a vidět z bezprostřední blízkosti sílu, kterou v sobě každý rytíř na koni měl a můžeme jen s brněním v zádech vzpomínat na některé bitvy, v nichž proti jízdě bojovali pěšáci... Za vstupné 80 korun (v Praze) tato podívaná rozhodně stála. Haraldos projíždějí se svou show celou republiku, tak si je nenechte ujít.


Závěrečná exhibice a rozloučení

Obdobná akce se konala i poblíž hradu Pernštejn.Měla však své nesporné přednosti, o průběhu celého turnaje jsem byl informován svou kamarádkou Alicí.

Zásadním a příjemným rozdílem mezi touto akcí a výše zmíněnou byl ten, že se zde bojovalo skutečně na body bez předem stanoveného scénáře. Z různých koutů se sjeli rytíři na svých koních, aby zde změřili své síly. Turnajové klání se odvíjelo podobně tomu pražskému. Navíc zde četní diváci mohly vidět i ukázku těžké jízdy s brněním jak se patří. Dobová hudba rozhodně potěšila každého nadšence středověku, ovšem některým koním se příliš nelíbila, protože nejeden rytíř ze svého miláčka letěl k zemi dříve, než vůbec něco předvedl. Inu, když se kůň lekne a prudce zastaví, rytíř chce většinou pokračovat ve směru jízdy, povětšinou dále již po přeletu koňské hlavy bez koně.


Z rytířského turnaje pod Pernštejnem


[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Trouble | Vydáno dne 26. 08. 1998 | 11192 přečtení | Počet komentářů: 164 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server