Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Reportáže

Svatý Maur na Pražském hradě, reportáž



Ještě počátkem nového roku měli návštěvníci starého královského paláce na Pražském hradě jedinečnou příležitost vidět nejcennější památku románského zlatnického umění v České republice. Devět let naplněných vyčerpávající prací trvalo restaurátorům, než mohli veřejnosti představit relikviář svatého Maura vyrobený na objednávku jednoho z členů rodiny Rumigny v 11. století na benediktinském opatství ve Florennes v Belgii.

Relikviář sv. Maura
Relikviář sv. Maura

Jakkoliv výstava jediného exponátu byla poměrně malá, rozhodně stála za návštěvu. Asi naposledy měli její návštěvníci možnost relikviář vidět ještě v rozebraném stavu, tedy před finální kompletací. O rozsahu restaurátorské práce svědčí i to, že muselo být vyrobeno zcela nové dubové jádro, protože to původní bylo tak poničeno, že ho nebylo možné použít pro upevnění originální bohaté výzdoby. V další vitríně stála už nová kostra. Na jejím průčelí dominovala soška sv. Maura a hřeben zdobily horské křišťály. Každý kousek povrchu byl pozlacen nebo vyložen vzácnými nerosty (včetně kamejí antického původu). Ostatní prvky pak byly vystaveny samostatně. Na bočních stěny tak mimo jiné budou umístěny sošky apoštolů a emaily s biblickými motivy. Na stříšku restaurátoři umístí reliéfy s výjevy ze života sv. Maura.

sv. Maur
sv. Maur

Pro diváka "šťouru" byla určena poslední vitrína, kde mohl nahlédnout do restaurátorské dílny. Prosté nástroje, které měli odborníci k dispozici, ve mně vzbudili stejný respekt jako relikviář samotný. Byly důkazem, že technika v tomto oboru nedokáže nahradit um a cit člověka. Díky vstřícnosti dozoru jsem se dozvěděl o neuvěřitelném úsilí, jaké bylo věnováno například takovému detailu, jakým byly ruce světců na bocích schránky. Ty původní se totiž nedochovaly a jejich náhražky vyrobené v minulosti byly zcela nevyhovující. Jejich nová podoba je výsledkem mnoha vědeckých konzultací a srovnávacích analýz památek z období, kdy relikviář vznikl. Složitá cesta vedla i k jejich řemeslnému zpracování. Historií skoro detektivní připomíná i určení základních parametrů relikviáře. Dochoval se totiž v takovém stavu, že bylo nutné sáhnout po stařičkých fotografiích a z nich rozměry vypočítat za pomoci fotografa. To vše jsou jen útržky, neboť i po shlédnutí výstavy je těžké udělat si celkovou představu o tom, co všechno restaurátoři museli umět nebo se za pochodu naučit. Řeč čísel snad bude jasnější: relikviář je dlouhý 138,5 cm, široký 42 cm, skládá se z 500 ozdobných prvků, které mají dohromady přes 3000 dílů.

Zmínka o detektivní práci restaurátorů může být chápána jako nadsázka, ale skuteční kriminalisté se v minulosti relikviářem také zabývali. Schránka od 11. století, kdy v ní byly uloženy ostatky sv. Maura a relikvie sv. Jana Křtitele, pobývala v klášteře ve Florennes a sdílela s ním všechny historické otřesy až do toho posledního, jímž byl zánik kláštera za francouzské buržoazní revoluce. Tehdy se dostal do majetku kolegiátního kostela sv. Gengulfa ve Florennes. Odtud ho v minulém století získal majitel místního panství Alfréd de Beaufort a nechal opravit - v rámci tehdejších možností a představ nepříliš odborně. Po výstavě v Bruselu 1888 ho převezl do svého sídla v Bečově nad Teplou a tak se vzácná památka zřejmě prvně a definitivně dostala do Čech. Po skončení druhé světové války museli Beaufortové Československo opustit. Relikviář ale ještě stačili ukrýt v zásypu podlahy hradní kaple. Odsud ho až v listopadu 1985 vysvobodili kriminalisté.

Právě 40 let pod zemí způsobilo drastické chátrání schránky. Ještě několikrát musel relikviář změnit místo svého uložení. Až po roce 1989 o něm mohl rozhodnout Památkový ústav v Plzni, který v roce 1991 začal s jeho opravou. Jeho současný stav je výsledkem práce akademických sochařů Aleny Novákové, která se, bohužel, výstavy už nedožila, a Andreje Šumbery. Ještě jedna věc stojí za zmínku - mezi panely mě nejprve rozčílila reklama na Olympus. I když decentní, přesto ve mně vyvolala reakci typu, "taky už neví, kam by se vetřeli". Teprve dodatečně jsem zjistil, že firma se na restaurování finančně podílela. Mají u mě bod. Tento druh sponzorování se mi zdá užitečnější, než financování různých soutěží Miss, a do budoucna by to snad mohl být jeden z toků peněz do našich památek.

U reklamního panelu ale výstava nekončila, ještě tu byl počítač s jakousi demoverzí virtuálního průvodce. To jsem měl před sebou v souvislosti s podobným projektem prvně. Navíc v expozici nebyla zrovna na hlavě, takže během pěti minut jsem se ke klávesnici jediného počítače dostal. Ukázka obsahovala všechny informace z panelů a řadu kvalitních fotografií. Obsluhu by zvládlo i pětileté dítě. Jelikož elektronické médium umožňuje na malém prostoru umístit velké množství faktů, mohl být rozsah klidně ještě větší. Celý proces restaurování byl totiž důkladně dokumentován a právě o tom bych se rád dozvěděl ještě více. Přesto mě "klikání myší po svatém Maurovi" nadchlo. Vybavilo se mi, kolik stojí objemný katalog na křídovém papíře a za kolik by se dala pořídit jeho rozsáhlejší verze na CD. Bohužel, nic takového jsem si z výstavy neodnesl. S materiály to bylo vůbec bídné. Kromě informačního letáku (zdarma) totiž neměli u pokladny vůbec nic. Podivné u podniku, na kterém se podílí firma "dělající do foťáků".

Pokud jste se na výstavu nedostali a nestačí vám obrázek právě ze zmíněného letáku, nezoufejte. Relikviář se totiž vrací do Bečova nad Teplou, kde by měl být už v létě k vidění. Tentokrát ale už složený do původní podoby.


[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 11. 01. 2001 | 7270 přečtení | Počet komentářů: 199 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server