Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Jindřich Matyáš Thurn – muž činu, recenze



Autor Miloš Pojar, který má zkušenosti jako historik, publicista i diplomat, si nemohl vybrat příhodnější stručnou charakteristiku člověka, který je ústřední postavou jeho pojednání, než jakou zvolil v titulu své knihy Jindřich Matyáš Thurn – muž činu. Představuje v ní totiž osobnost třicetileté války , kterou historici hodnotí často rozporuplně, ale jíž se rozhodně nedá upřít, že vždy stála v centru dění a velmi aktivně ho svou osobní iniciativou dokázala i ovlivnit.

V úvodu své knihy Pojar obecně představuje čtenáři střední Evropu na přelomu 16. a 17. století a vtahuje ho do bojů českých stavů s panovníkem, který nebyl pouze konfliktem mezi katolicismem a protestantstvím, ale také mezi císařem a stavy, či starými hodnotami feudální společnosti a nově vznikajícími ambicemi měst. Do tohoto kontextu zasazuje mladého Thurna jako dítě kosmopolitního prostředí šlechty, které si s postupem doby osvojilo kromě němčiny také češtinu (nedokonalost osvojení českého jazyka byla pozdějšímu představiteli českých stavů historiografy někdy vyčítána), latinu, italštinu španělštinu, maďarštinu a chorvatštinu. Upozorňuje na tehdy velmi nábožensky benevolentní výchovu a renesanční vzdělání, které si jako syn zámožného otce mohl doplnit cestami do zahraničí, při nichž navštívil také Jeruzalém, ne nepodoben svému pozdějšímu a staršímu spolubojovníkovi ze stavovského povstání Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic.

Pojar zdůrazňuje, že to byl právě Thurn, kdo sehrál klíčovou roli v počátcích stavovského povstání a jako velitel stavovského vojska, i přes politické komplikace, se osvědčil. Zvláště obšírně pak líčí jeho osudy v emigraci, které byly velmi pestré, neboť jako profesionální voják pracoval hned pro několik zemí.

Kapitolu o Thurnově emigraci považuji za jednu z nejsilnějších, protože osudy protagonistů stavovského odboje po Bílé hoře jsou méně známé. Naopak se generálova postava v předchozích oddílech knihy někdy trochu ztrácí v událostech, které jsou notoricky známé například z děl Josefa Petráně. I když autor v adekvátním rozsahu popsal kořeny Thurnova rodu, poněkud málo informací je o jeho dětství, což ovšem může být způsobeno nedostatkem materiálu, neboť tehdejší doba na děti obracela menší pozornost, než jsme dnes zvyklí. Velmi hezky je ale zpracována kapitola, v níž autor zpracoval názory jednotlivých historiků na Thurnovu osobnost. Právě díky ní si čtenář může po přečtení životopisu udělat asi nejlépe svůj vlastní názor.

Samozřejmostí v knize je bohatý poznámkový aparát a seznam pramenů, z něhož je patrné, že autor pracoval ve značné míře s archivními materiály.

Investice kolem 200 korun se v tomto případě vyplatí zejména těm, kteří nemají například Petráňovu Staroměstskou exekuci, i tomu, kdo se chce o jednom z hrdinů této doby dovědět něco více. Jelikož kniha vyšla v nakladatelství Iva Železného koncem roku, neměl by být velký problém si ji koupit.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 19. 01. 1999 | 5003 přečtení | Počet komentářů: 269 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server