Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Historický kostým od Dover Publishing, recenzeO newyorském vydavatelství Dover Publishing, které se věnuje zejména historickým obrazovým materiálům, jsme již psali v souvislosti se středověkou zbrojí a zbraněmi. Tentokrát se z jeho produkce k nám dostala kniha Historic Costume in Pictures, která je k mání v knižním obchodním domě v dolní části Václavského náměstí v Praze a rozhodně stojí alespoň za prolistování.

Publikace totiž obsahuje 125 “tabulí“, přičemž na každé z nich jsou čtyři skupiny postav v kostýmech. Podle vydavatele tak má být v knize více než 1400 kostýmů z období od starého Egypta až po 19.století. Černobílé ilustrace pocházejí od dvojice autorů Braun a Schneider, která je před sto lety na pokračování otiskovala v německém časopisu Münchener Bilderbogen, a jejich archaický ráz zaujme už sám osobě, nehledě na vysokou vypovídací kvalitu.

Středověk je zde zastoupen opravdu bohatě a tvoří přibližně čtvrtinu publikace, což představuje několik set figur. Jeho ranná fáze se mi zdála poněkud chudší, ale pozdější století jsou prezentována v dostatečném rozsahu. Jelikož rytířů v plné zbroji je v knihách dvanáct do tuctu, zaměřil jsem se spíše na náměty méně zobrazované a byl jsem velmi mile překvapen. Dočkal jsem se nejen církevních hodnostářů, řádových rytířů a vysoké šlechty v “nebojovém“ šatě, ale také například obchodníků a řemeslníků i lidí z nižších vrstev společnosti. Jinde dominující mužský kostým je pak zde velmi příjemně vyvážen svým ženským protějškem, takže na své si v neztenčené míře přijdou i čtenářky. Za další sympatický rys považuji, že pozornost není soustředěna pouze na západní Evropu, ale také na další regiony. V rámci Západu pak rozlišuje specifika některých zemí a v případě 16. a dalších století dokonce i jejich regionů.

Pokud bych něco publikaci vytkl, pak by to byl fakt, že se jedná “jen“ o přetisk sto let starého materiálu bez bližších upřesnění. Ale to cílem knih z Dover Publishing již tradičně není. V případě oděvů z období gotiky si tak budeme muset počkat až na další díl dějin módy, které nyní vydává nakladatelství Lidových novin (např. renesance již vyšla).

Poněkud mě zarazila cena – její výše (690 korun) se mi sice nezdála přemrštěná, ale přepočet z dolaru na libry, od nichž se přepočet na koruny zřejmě odvíjel, v poměru 1:1 se mi zdál podivný. Pokud jste ochotni takovou částku investovat, pak se můžete obrátit na již zmíněný obchodní dům nebo to zkuste v nakladatelství Slovart, které publikace z Dover Publishing také dováží.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 15. 04. 1999 | 5716 přečtení | Počet komentářů: 417 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server