Hlavní menu
Vyhledávání
Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611
redakce (zavinac) feudum eu
|
CD-ROM: Hrady, zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Vydavatel: OMEGA software, Riegrova 1100, 413 01 Roudnice nad Labem
- Základní informace: Tento titul vyšel v červnu 1999 a dle slov vydavatele obsahuje 522 hradů a zámků a 1100 fotografií a dobových vyobrazení. Tuto encyklopedii českých a moravských hradů si můžete objednat na CD-ROM přímo od vydavatele za zvýhodněnou cenu 475,- Kč včetně poštovného a balného.
- Základní menu Vám nabízí tyto odkazy:
- Abecední rejstřík hradů
- Rejstřík okresů umožňující vyhledání objektů v daném území.
- Fotogalerie – zde se nalézají dle mínění autorů asi nejzdařilejší záběry.
- Hrady na internetu – tento odkaz obsahuje internetové adresy objektů, některé zajímavé adresy zde však chybějí.
- Panovníci – zde se nalézá seznam panovníků
- Informace – obsahují stručné informace o vydavatelské firmě a autorech.
- Vlastní hradní odkaz má poměrně pěknou grafickou úpravu (jak by také ne, když autoři použily motiv z jisté internetové stránky J J J J ) a přehledné členění. Jako příklad může posloužit např. tento scree
- U každého objektu je uvedena jeho přibližná lokalizace, zda se jedná o zaniklý hrad, zříceninu, nebo zachovalý hrad, zda k němu vede turistická značka, kontaktní popřípadě internetová adresa. Dále je zde uvedeno jakési hodnocení počtem hvězdiček, přičemž není nikde napsáno, o čem jednotlivé hvězdičky vypovídají či kolik je maximální počet hvězdiček, který může objekt obdržet. Pokud vyjdu z podobného značení v některých mapách, usuzuji, že čím více hvězdiček objekt získá, tím větší je jeho turistická atraktivita.
Pod těmito údaji se nachází v lepším ? případě fotografie, jindy rytina popř. znak, který značí, že autorům se nepodařilo získat jakékoli vyobrazení konkrétního objektu. Pokud je pod obrázkem zobrazen klíč, po jeho zmáčknutí se objeví další obrazový materiál k danému objektu. Zajímavou nabídkou pro někoho může být možnost tisku.
Textová část začíná převzatými citacemi z různých hradologických příruček a sborníků (např. fenomenální Sedláček, Průvodce po českých hradech, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku). U každého objektu je jakási charakteristika a stručný nástin historie objektu. Informace končí zpravidla nějakou zajímavostí a stručným popisem současného stavu.
- Negativa:
- Slovo tvrze se v názvu encyklopedie objevuje nejspíše omylem, protože v celé encyklopedii je tvrzí skutečně minimálně, pokud tam vůbec jsou nějaké uvedeny.
- Textová část je příliš stručná a může sloužit pouze k prvnímu seznámení s daným objektem. Pokud by zájemce chtěl získat detailnější informace o objektu, je odkázán na výše uvedenou literaturu. Pokud jste určitý objekt sami navštívili, rozhodně neočekávejte, že zde naleznete něco nového. Spíše si osvěžíte Vaše vlastní znalosti. Nebylo v mojich silách pročíst textové informace ke všem objektům, a proto je možné, že se zde mohou vyskytovat některé nepřesnosti, na které jsem při čtení doposud nenarazil.
- Obrazová část je dle mého názoru nejslabším článkem celého CD ROMu. Kvalita perokreseb a černobílých skic je zhruba dostačující, zarážející ovšem je, že drtivá většina jich byla oskenovaná z již zmiňovaného díla Augusta Sedláčka. Kvalita prezentovaných fotografií je dle mého subjektivního názoru velmi nízká. Autoři prostě naskenovali fotografie ze svých rodinných archivů bez ohledu na vypovídací hodnotu snímku, aniž by se pokusili je jakkoli upravit v kterémkoli, byť sharewarovém grafickém editoru. Pokud očekáváte kvalitní fotografickou dokumentaci jednotlivých objektů, patrně budete stejně jako já zklamáni. V jednom případě synonymního označení hradu (Vildštejn – Vlčtejn) došlo dokonce k zařazení stejného obrazového materiálu s tím rozdílem, že v prvém případě je k objektu chybně přiřazen obrázek z díla A. Sedláčka a v druhém případě jsou ke stejnojmennému objektu přiřazeny fotografie objektu prvého. Ale to už je zabíhání do přílišných detailů. Výběr fotografií byl do značné míry ovlivněn místy bydliště jednotlivých spolupracovníků a pokrývá slušně zhruba oblast Severních, Středních a Východních Čech, zatímco některé významné objekty z jiných oblastí jsou zastoupeny pouze perokresbami, či jejich vyobrazení chybí úplně.)
- Pozitiva:
- Celkově pěkná grafická úprava.
- Poměrně vyčerpávající výběr objektů.
Závěrem bych chtěl zdůraznit, že jsem si vědom množství práce, která je s podobným projektem spojená, a proto bych byl nerad, aby tato recenze vyzněla jednoznačně v neprospěch tohoto titulu. Tento CDROM si jistě své uživatele najde, lze ho doporučit začínajícím zájemcům o hradní problematiku jako první seznámení s našimi hrady. Pokročilejším zájemcům doporučuji počkat si na další verzi této encyklopedie a doufat, že celková kvalita bude lepší než té předešlé.
Tuto recenzi posílám také autorům hodnocené encyklopedie, protože pokládám za korektní, aby měli možnost se k mým závěrům vyjádřit a pokud to bude možné, budou jejich stanoviska zde uveřejněna.
| Autor: Znachy |
Vydáno dne 01. 01. 1999 | 4263 přečtení |
Počet komentářů: 156 |
Přidat komentář |
|
Související
Němé tváře...
|