Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Kapitoly z historie, osobnosti

Stručně o rytířských řádech Pyrenejského poloostrova V., Monteský rytířský řád



Monteský rytířský řád (resp. Vojenský rytířský řád Panny Marie Monteské) je spolu s portugalským Řádem Kristovým nejmenším a nejmladším rytířským bratrstvem, které působilo na Pyrenejském poloostrově v době bojů s Maury. Od ostatních řádů se nelišil pouze poměrně malou velikostí a pozdějším datem vzniku, ale především poněkud neobvyklou příčinou svého založení.

Když francouzský král Filip IV. ve snaze zmocnit se templářských pokladů a zbavit královskou pokladnu značných dluhů prosadil roku 1312 u papeže Klimenta V. zrušení Templářského řádu, netýkalo se to pouze rytířů ve Francii, ale i v ostatních zemích, kde byl řádový majetek. Nechat na svém území působit řád, jehož členové byli obviněni z kacířství a ve Francii dokonce vyšetřováni inkvizicí a upalováni, bylo pro křesťanské panovníky nemyslitelné i v případě, že na likvidaci bratrstva a konfiskaci jeho majetku neměli vůbec žádný zájem.

Proto si aragonský král Jakub II.vyžádal od papeže Jana XXII. povolení k založení obdobného řádu, jehož rytíři by bojovali proti Maurům i pirátům a spravovali bývalý templářský majetek. Řád mohl vzniknout po 10. červnu 1317, kdy papež vydal příslušnou bulu. Prvním v řadě celkem patnácti velmistrů se stal Guillermo d´Eril. Monteský řád byl podřízen řádu calatravskému, z něhož také pocházeli jeho první členové.

Do bojů s Maury nově vytvořená organizace zasahovala už jen zřídka, protože význam řádů měl v Španělsku a v Portugalsku klesat. Posledním řádovým mistrem se stal Pedro-Luis de Borja, který roku 1586 rezignoval a umožnil tak spojení řádu s korunou.

Obdobně jako ostatní řády také Monteský řád čekal pozvolný útlum spojený se ztrátou politického významu i majetku. Jeho rytíři se nakonec roku 1739 organizačně spojili s rytíři calatravskými, alcántarskými a santiagskými. Další vývoj řádu pak nebyl nikterak výjimečný a v podstatě kopíroval osudy dalších bratrstev ve Španělsku.

Roku 1872 byl řád dokonce zrušen, ale roku 1847 opět obnoven, tentokrát ovšem jako válečná dekorace. To se sice později změnilo, ale v roce 1931, kdy byl řád ve Španělsku opět zrušen, měl necelých 50 rytířů, z nichž 40 procent složilo řádový slib. Když byl řád po restauraci království opět obnoven, dožilo se toho pouze pět rytířů z období před rokem 1931.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 23. 02. 2000 | 5052 přečtení | Počet komentářů: 174 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server