Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Šerm

Šermířské listy ze Slovenska,Když jsem viděl ve schránce objemnější obálku se slovenskými známkami, zajásal jsem. Konečně mi totiž přišly Listy o historickom šerme na Slovensku (podtitul nepredajný občasník pre potreby skupín historického šermu, tanca, hudby, sokoliarstva a jezdectva), které v Banské Bystrici vydává Ivan Belička ze skupiny historického šermu Cassanova. Nyní mám k dispozici dvě čísla ( podzim 1998 a jaro 1999), přičemž každé z nich má kolem 20 stránek.

Očekával jsem přehršel článků o historii, ale mé očekávání se nenaplnilo, protože ty byly zastoupeny jen v poměrně malém množství. Jednalo se zejména o články s historií slovenských hradů a stať o křížových výpravách. Naopak četnější byly příspěvky týkající se současnosti historického šermu na Slovensku. Zaujaly mě například právní aspekty podnikání v tomto oboru. Bohužel, pro české šermíře jsou citace slovenských zákonů celkem neužitečné. Pochopitelně nescházely profily několika skupiny HŠ a o úrovni builletinu svědčí i to, že do něj přispívá i u nás známý Peter Koza. Ten se prý nyní zabývá myšlenkou na vydání šermířské učebnice. V Listech byl zajímavý jeho pokus o určení etických pravidel v práci skupin. Pochopitelně v časopise nescházely pozvánky na jednotlivé akce a stručné zprávy o nich. Dále v obou číslech byly aktuální kontakty na jednotlivé slovenské skupiny.

Osobně jsem zalitoval, že něco podobného neexistuje i u nás, pokud tedy opominu období, kdy byl dočasně vydáván pod hlavičkou Svazarmu Zpravodaj. Protože autoři Listů na nich pracují zdarma, nebo lépe řečeno na ně doplácejí, bylo by vzhledem k poměrně vysokému poštovnému zřejmě neúnosné, aby rozesílali své dílko i skupinám v Čechách. Netřeba si ale rvát vlasy zoufalstvím, protože něco z obsahu najdete na internetových stránkách společnosti Cassanova na adrese www.cassanova.pvt.sk/prvasl.html. Pokud si budete chtít popovídat s někým z autorů, můžete je zkusit odchytit v pracovní den ráno na slovenském chatu www.forum.sk. Najdete je tam pod nicky Navi91 a Matahari37.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 01. 01. 1999 | 3792 přečtení | Počet komentářů: 64 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server