Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Středověké hrady v Čechách a na Moravě, recenze

Dalším dobrým příkladem vzrůstající poptávky po velkolepých enycklopedických knihách o hradech je bezesporu dílo tradičních odborníků naší kastelologie Tomáše Durdíka a Pavla Boliny Středověké hrady v Čechách a na Moravě.

Dalším dobrým příkladem vzrůstající poptávky po velkolepých encyklopedických knihách o hradech je bezesporu dílo tradičních odborníků naší kastelologie Tomáše Durdíka a Pavla Boliny Středověké hrady v Čechách a na Moravě.

Oblast Čech je v naší soudobé literatuře o hradech téměř dominantou Tomáše Durdíka. Již vyšlo několik vydání jeho encyklopedie a poté i obdobné, ale rozšířené ilustrované encyklopedie v podstatě se stejným cílem - zaměřit se na co nejširší záběr dochovaných i téměř zaniklých hradů. Nejinak je tomu i v této knize, ale přesto se tato kniha od zmiňovaných výrazně liší. Je pojata ne jako encyklopedie, ale jako naučná kniha o hradních dispozicích, jeho základních prvcích a vývoje hradní architektury od hradištního období před XII. století až po hrady jagellonské doby. Jednotlivé kapitoly nás postupně seznámí s řadou základních i speciálních pojmů, které jsou vždy dobře protkány konkrétními ukázkami jejich výskytu ať již na moravských či českých hradech.

Kniha je doplněna stovkami půdorysů, rytinami, rekonstrukcemi a fotografiemi tak, jak jsme zvyklí z poslední éry oněch encyklopedických publikací, které zmiňuji v úvodu recenze. V čem je tedy hlavní přínos knihy? Bohužel výčet památek opět není úplný, stejně jako není úplný soubor půdorysů, rekonstrukcí či fotografií jednotlivých objektů. Samozřejmě nám autoři zase poodkryli několik dosud nepublikovaných či veřejně nepublikovaných vyobrazení, ale bohužel si opět ponechávají "zadní vrátka" k dalším podobným publikacím. Přesto nám uspořádání knihy umožňuje lépe porozumět i samotnému životu na hradech, jejich významu, účelu a nahlédneme do běžného chodu středověkých gigantů.

Pro všechny skalní fanoušky našich hradů se dá kniha jen doporučit, byť za cenu přesahující 500, někdy i 600 korun nenabízí adekvátní nové informace o jednotlivých hradech, a jak bývá v poslední době zvykem, téměř zcela ignoruje detailní historické události vázané k jednotlivým sídlům. Ovšem pro všechny, kteří zatím nevlastní žádnou Durdíkových čechoplošných encyklopedií bude kniha určitě vítaná. Nejinak je to ovšem ze záběrem Pavla Boliny na Moravu, byť nás může překvapit, že dílo nevzniklo spoluprací Durdík-Plaček, ale Durdík-Bolina, což se dá vysvětlit asi nejlépe osobními vztahy mezi autory. I moravským hradům se dostává patřičné pozornosti, včetně nedávno vyšlé ilustrované encyklopedie moravských hradů. No pro movitější nezbývá než si kupovat knihu za knihou, ostatní mohou opět povzdechnout, že zase něco vyšlo, něco, kde je hodně starého a trocha nového - stojí to za to??? Odpovědět si musí každý sám a autorům musíme dát za pravdu, že je lepší vydat během 20 let 20 knih, než jednou opravdu pořádnou s celoplošným záběrem...

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Trouble | Vydáno dne 27. 12. 2001 | 5777 přečtení | Počet komentářů: 36 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: T.Durdík - P.Bolina: Středověké hrady v Čechách a na Moravě,
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server