Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Zajímavosti

Hollywood točí film o Janu Žižkovi!, Mel Gibson opět v akci

Zní to velmi přitažlivě zejména pro nás, kterých se dějiny husitství týkají asi nejvíce. Po úspěchu filmu Statečné srdce a Patriot se slavný americký herec Mel Gibson pustil do další velkolepé akce - v novém filmu si zahraje "našeho" Jana Žižku! Film by se měl na našich plátnech objevit na konci první třetiny příštího roku.

Zní to velmi přitažlivě zejména pro nás, kterých se dějiny husitství týkají asi nejvíce. Po úspěchu filmu Statečné srdce a Patriot se slavný americký herec Mel Gibson pustil do další velkolepé akce - v novém filmu si zahraje "našeho" Jana Žižku! Film by se měl na našich plátnech objevit na konci první třetiny příštího roku.

Úvod filmu je situován na jihočeský venkov, kde si malý Jan Žižka hraje se svými kamarády. Při jedné z plenících cest jednoho z Rožmberků se kluci stávají svědky hrubého urážení a násilností na samotné trocnovské tvrzi (tu "hraje" jihomoravská tvrz Hluk). Mladý Žižka je velmi statečný a srdnatě se pouští zezadu na jednoho z vojáků. Ten se však ohání mečem a malému Janovi přitom vyteče oko. Naturalistický záběr končí období jakéhosi úvodu filmu, kde je nastíněna nenávist chlapce vůči Rožmberkům.

V krátkém sledu pak poznáme Jana Husa (toho si v trochu epizodní roli zahrál Clint Eastwood), jehož útržky kázání spíše navozují atmosféru vznikajícího konfliktu na půdě univerzity a posléze širšího záběru v království. Z rozhovoru jakýchsi Pražanů se dozvídáme opět o Žižkovi, který prý obrátil prohranou bitvu známou jako u Grunwaldu.

Velkolepou podívanou je pak armáda svolaná na kapitulaci českých kacířů do Prahy v roce 1420. Jednooký Mel Gibson pobíhá všude se svým více než metr a půl dlouhým palcátem, nabádá k odvaze a hrdinnými pokřiky se snaží vzbudit válečného ducha mezi shromážděnými staříky, dětmi i ženami. Nakonec se na dřevěnou chatrč vrhne v trojstupu asi stovka jezdců, kteří se jdou evidentně bavit a zabíjet. Jenže Žižka, který si pomocí lana vytvoří jakousi houpačku nemilosrdně mlátí jednoho rytíře za druhým hezky z výšky po hlavách. Rytíři pak ještě pod palbou házených kamenů různé velikosti, podle Žižkových slov, jaký kdo unese, toho hoď a nešetři, padají z koní a jen ti šťastnější utíkají zmateně zpět k hlavnímu křižáckému vojsku, kde se zrovna vydatně popíjí a žere. Žižka připomínající Tarzana zabije na šedesát rytířů a se zkrvavenýma rukama jde nejprve poděkovat všem chlapcům, kteří házeli kamení a nakonec vyleze na věž a mocným křikem přivede mrazení do zad samotného Zikmunda (Nicolas Cage). Křižáci znejistí a prchají pryč ze země. Dvaceti statečným se začíná říkat Žižkovi bratři, hanlivě pak husité či husy. Snadná kořist, která po křižácích zůstala se stává dobrým agitačním prostředkem pro chudý pražský lid stejně jako potulné individuality, které se toulají po venkově.

Film trvá 193 minut a nabízí detailní vylíčení dvou bitev (kromě této ne zcela typické uvidíme vypuštěné rybníky u Sudoměře a pak až v závěru Lipany). Ostatní bitvy jsou buď jen naznačeny nebo se o nich dozvídáme jen z dialogů ve filmu. Za zmínku stojí také to, že Žižka během filmu nepřijde pouze o druhé oko, ale i o jednu ruku a palec na noze. Naopak uvidíme i slepého Žižku střílet z luku, ale pozor ne obyčejné šípy, ale speciálně připravené palcáty, které dokáží srazit jezdce z koně. Zajímavostí jsou i husitské pokusy o vyrobení pohonu pro válečné vozy, které v sobě vozí i těžká děla. Netradiční je i pojmenování Žižkovi bratři či bratrstvo jednookého, zatímco slovem husiti jsou označováni jen druhou stranou ve snaze je zesměšnit či hanit.

Většina scén je točena ve Francii a Anglii, takže si na své přijdou také příznivci hradů, kterými se to ve filmu jen hemží. Jeden z nich patří i Žižkovu bratrovi, který je po jeho dobytí zmasakrován a rozčtvrcen. Paralel mezi všemi Gibsonovými filmy je mnohem víc včetně hudby, která sice zní písní Ktož jsú boží bojovníci, ale nezapře Hornův motiv ze Statečného srdce úspěšně použitý i v Titanicu. O něžnost a erotiku se postarala nám neznámá americká modelka, která svou přitažlivost a vnady používá hlavně při bojích a matení nepřátel. Ale i ona, coby přítelkyně jednoho z Žižkových nejbližších, končí krutou smrtí.

Na závěr už jen dodejme, že film skutečně stojí za shlédnutí a připomeňme, že brzy bude Silvestr, kdy je dobře se pobavit a tento film bude mít světovou premiéru 1. dubna v táborském kině, které má být pro tuto událost vystavěno...

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

| Autor: Trouble | Vydáno dne 27. 12. 2001 | 8644 přečtení | Počet komentářů: 296 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Tento příspěvek berte, prosím, jen jako silvestrovské pobave
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server