Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Kniha plná obrázků, recenzeNa Západě existuje kategorie knih zaměřených na historii, u nichž hlavní roli hrají ilustrace. Vynikají kvalitní grafickou úpravou a většinu obsahují jen stručné popisky, takže pro čtenáře prakticky neexistují jazykové bariéry. Většinou se zabývají dějinami historických kostýmů, užitného umění nebo architektury. Jejich obsahem většinou bývají reprodukce starších, zpravidla černobílých kreseb či grafik shromážděných do zvláštní kolekce. Patří mezi ně i publikace Mediaeval Design (The Pepin Press, Amsterdam 1999). Tu na letošním veletrhu Svět knihy nabídlo návštěvníkům za 749 korun nakladatelství Slovart, které již několik podobných knih k nám dovezlo.

Brožovaná kniha o rozměrech A4 má 240 stran, z toho 32 barevných. Na nich najdete stovky kreseb z nejrůznějších oblastí. Jsou zde architektonické fragmenty jako hlavice sloupů, zdobená okna či dřevěné dveře. Nábytek reprezentují například renesanční truhly, čtecí pultíky a různé druhy židlí. Rozsáhlá je kolekce všemožných svítidel. Dovednost při obrábění kovů je patrná také na špercích (zastoupeny jsou i královské koruny), kovaných nákončích, ozdobných mřížích i stolním náčiní. Pochopitelně nechybí ani zbroj a v omezené míře také historický kostým včetně obuvi. Spolu s kvalitní kresbou je třeba ocenit smysl pro detail.

Jednu slabinu, a to dost podstatnou, kniha má.Se stručností popisků to autoři poněkud přehnali - pro jistotu nenadali žádné. Z výpravné publikace se tak stala jen jakási obrazová příloha, ke které potřebujete jiné informačně hutné dílo. Pravda, vyhnuli se tak kritice za chybné popisky, ale způsobem určitě ne šťastným. Kromě tiráže se text smrskl na jedinou stránku obecného úvodu. Vzhledem k tomu, že se jedná o spíše reprezentativní knihu zahraniční provenience, nezdá se mi její cena přemrštěná. I přes absenci popisků se může stát vítaným zdrojem inspirace pro SHŠ nebo řemeslníky vyrábějící repliky historických předmětů. Ti totiž literaturu s potřebnými texty obvykle už mají.

Ukázka z Knihy plné obrázků   Ukázka z Knihy plné obrázků
Ukázka z Knihy plné obrázků   Ukázka z Knihy plné obrázků
; Ukázka z Knihy plné obrázků
Ukázky z knihy


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 14. 06. 2001 | 4359 přečtení | Počet komentářů: 109 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server