Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Reportáže

Svět knihy v roce 2001, reportáž



Kdo chce být literárně "in" nebo se hodlá alespoň trochu zorientovat v knižní nabídce, kvačí v květnu na pražské Výstaviště, kde se každoročně koná veletrh Svět knihy. Letos bylo čestným hostem Švýcarsko, ale to píši pouze pro úplnost, protože prezentace jednotlivých států se mi zdají méně zajímavé než stánky konkrétních nakladatelství. Za zmínku snad stojí nevelká nabídka z Ruska. V policích jsem objevil dva reprinty starších dějin Ruska, monografii o Romanovcích a publikaci Encyklopedija russkoj monarchii. Tu jsem si nakonec také odnesl spolu s posledním číslem časopisu Cejchgauz (http://www.m-hobby.df.ru), kde mě zaujal článek o ruském vojsku v 17. století. Mimochodem toto velmi zdařilé periodikum seženete v prodejně Krakatit v Jungmanově ulici v Praze. Jenže stojí hříšných 180 korun.

První stánek soukromé firmy, kde jsem se zastavil, patřil knihkupectví Big Ben, které sídlí v Malé Štupartské na Praze 1. O jeho existenci jsem dosud nevěděl, což je škoda, protože nabízí celou řadu knih z Cambridge University Press (www.cup.cam.ac.uk). Vyjmenovávat řadu atraktivních titulů asi nemá smysl. Vážný zájemce si přímo v prodejně může vyzvednout poměrně obsáhlý specializovaný katalog Medieval Studies. Ceny jsou v něm uvedeny v librách a na koruny se přepočítávají cca krát šedesát. Publikace stojí od 8 do 80 liber.

O kus dál jsem narazil na další nabídku cizojazyčné literatury. Ve stánku Megabooks bylo od všeho trochu. Pro mě by asi nejspíš připadaly v úvahu Castles of England, Scotland and Walesu (Seven Dials, London 2000). A když už jsme u zahraničních vydavatelství, musím zmínit vydavatelství Slovart. To letos představilo výpravnou knihu J. Hradského a P. Hrabáně Kouzlo chladných zbraní (Bratislava 2001). Protože už vlastním Chladné zbraně od E. Wagnera, koupil jsem si zde ryze obrázkovou publikaci z Nizozemska Medieval Design (The Pepin Press, Amsterdam 1999), o které se více na těchto stránkách dozvíte v dohledné době.

Exkurzi po českých nakladatelství bych začal u své alma mater. Především cizincům jsou z produkce nakladatelství Univerzity Karlovy určeny dva díly výpravné History of Charles Univerzity (Kavka F., Petráň J.). Z připravovaných knížek se můžeme těšit na Středověké malířství v Čechách od J. Royta, sborník M. Lenderové Žena v Čechách nebo na Dějiny Francie kolektivu předních francouzských historiků. K dispozici pro zájemce už bylo první české vydání Estetika svatého Augustina a její zdroje od Karla Svobody nebo nová, obsáhlejší Paleografická čítanka.

Spoustu zajímavých knih nabízelo nakladatelství ARGO (http://www.kosmas.cz/argo), jehož produkci doporučuji průběžně sledovat. Zaujala mě především edice Každodenní život, kde bych neváhal snad u žádné z knih, které vyšly. Jedna z posledních publikací je od Josefa Macka (netřeba snad představovat) a jmenuje se Víra a zbožnost Jagellonského věku. Osobně jsem zvědav na chystané dílo polského bohemisty Wojciecha Iwańczaka Po stopách rytířských příběhů a na knihu českých autorů M. Nodla a F. Šmahela Člověk českého středověku. Typů na zajímavé čtení by se tu ale našlo určitě víc.

Příznivci knih encyklopedického charakteru stejně jako loni oblehli stánek nakladatelství Libri (http://www.libri.cz). To připravuje v řadě Dějiny českých zemí chronologicky první díl nazvaný České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu od Z. Měřinského. Připravuje také přes půl století nevydanou Historickou chronologii G. Friedricha. Z vlastních encyklopedií za zmínku určitě stojí Encyklopedie slovanské archeologie M. Lutovského a Encyklopedie Keltů v Čechách J. Waldhausera. Prvním dílem svého druhu u nás zřejmě bude kniha Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od renomovaného „bunkrologa“ V. Kupky. Patrně hlouběji do kapsy sáhnou ti, kdo se rozhodnou pro publikaci Čechy, Morava a Slezsko na starých mapách.

Filozfické spisy a historické literární památky mohl návštěvník najít u nakladatelství Vyšehrad. Kdo však dává přednost lehčímu žánru nesměl minout stánek Mladé fronty s asi největší nabídkou historických románů. Pro ty, kdo rádi Roberta Merleho, mám vzkaz: Další díl jeho ságy vyjde na podzim. Bohatou nabídku českých pověstí zase nabízelo nakladatelství Agave. Z jednotlivostí bych ještě rád zmínil publikaci I. Mrázka Drahé kameny ve středověku Moravy a Slezska (Moravské zemské muzeum, Brno 2000) nebo knihu Válečníci a války ve starověku a středověku D. Featherstona (Beta, Praha-Plzeň 2001). Tento výběr rozhodně není reprezentativní nebo snad dokonce úplný. Ani být nemůže, protože důkladná prohlídka všech stánků je snad mimo lidské možnosti. Považujte tyto řádky tedy spíš jako pár zajímavých typů.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 18. 05. 2001 | 3556 přečtení | Počet komentářů: 117 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server