Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
FEUDUM.EU
1998-2007
2009-2011
(obnoveno)
internetový občasník
věnovaný historii
nejen středověké
ISSN 1801-5611 redakce (zavinac) feudum eu
TOPlist
larp-fashion.de
Recenze

Černá kniha památek, recenze



Nakladatelství Libri našim čtenářům netřeba představovat. Asi každý má doma některou z dlouhé řady encyklopedií, které v posledních letech vydalo. Ta poslední od Jiřího Úlovce je ale svým způsobem výjimečná, protože pojedná o věcech neexistujících. Knihu Zaniklé hrady, zámky a tvrze lze považovat za černé svědomí všech, kdo v nedávné minulosti u nás měli na starost ochranu památek. Jsou v ní abecedně seřazeny stovky objektů, které z různých důvodů zmizely po roce 1945.

Je to smutné čtení a příběhy jsou si velmi často podobné. Budova vznikla jako venkovské šlechtické sídlo někdy v 16. až 18. století (někdy přestavbou staršího objektu), sloužila jako hospodářské centrum panství, v roce 1945 přešla pod státní správu a pak ji dostalo místní JZD, které ji nechalo zchátrat tak, že v 70. letech musela být zbořena. Nejedná se o architektonické klenoty, ale o stavby mající v regionálních dějinách určitě své místo a po staletí patřily ke koloritu místa. Podle mapek v příloze asi nejhůře postiženo bylo Chebsko, kde se to černými body jenom hemží.

Seznam ztrát určitě není úplný, a proto autor vyzývá čtenáře, aby mu ho pomohli doplnit. Patří totiž k dobré tradici nakladatelství Libri vydávat osvědčené tituly v aktualizované podobě. V tomto případě těch aktualizací asi bude zapotřebí víc. Je to zvláštní, ale i přes poměrně obsáhlý seznam budov zničených, jich stále dost chátrá navzdory a někdy i díky poměrně nedávné privatizaci. Zrovna nedávno jsem jednu kandidátku na zápis do dalšího vydání viděl nedaleko Bakova nad Jizerou.

Jednotlivá hesla většinou obsahují popis umístění, architektonickou dispozici, původní určení a historii objektu. Značná část textů je doprovázena náčrtky, reprodukcemi rytin nebo fotografiemi z dob, kdy stavby ještě stály. Jako zajímavý nápad se mi zdálo využití dobových pohlednic, které začaly být jako pramen doceňovány zcela nedávno. K přesné lokalizaci pak posloužily výřezy z katastrálních map, takže místa, kde budovy původně stály, lze přímo v reálu dohledat.

Ceny encyklopedií jsou u Libri celkem pevné, takže cena 250 Kč asi nikoho nepřekvapí. I když je to čtení skutečně neveselé, především pro zájemce o regionalistiku velmi užitečné. Sám jsem byl nedávno nad "poděděnými" fotografiemi Klatov překvapen, co v městě, jímž jsem nesčetněkrát procházel, všechno stálo.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Wolfram | Vydáno dne 09. 09. 2000 | 3523 přečtení | Počet komentářů: 274 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Související
Němé tváře...
Útulek Ostrava

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server