Šermířské listy ze Slovenska,

Autor: Wolfram <(at)>, Téma: Šerm, Vydáno dne: 01. 01. 1999Když jsem viděl ve schránce objemnější obálku se slovenskými známkami, zajásal jsem. Konečně mi totiž přišly Listy o historickom šerme na Slovensku (podtitul nepredajný občasník pre potreby skupín historického šermu, tanca, hudby, sokoliarstva a jezdectva), které v Banské Bystrici vydává Ivan Belička ze skupiny historického šermu Cassanova. Nyní mám k dispozici dvě čísla ( podzim 1998 a jaro 1999), přičemž každé z nich má kolem 20 stránek.

Očekával jsem přehršel článků o historii, ale mé očekávání se nenaplnilo, protože ty byly zastoupeny jen v poměrně malém množství. Jednalo se zejména o články s historií slovenských hradů a stať o křížových výpravách. Naopak četnější byly příspěvky týkající se současnosti historického šermu na Slovensku. Zaujaly mě například právní aspekty podnikání v tomto oboru. Bohužel, pro české šermíře jsou citace slovenských zákonů celkem neužitečné. Pochopitelně nescházely profily několika skupiny HŠ a o úrovni builletinu svědčí i to, že do něj přispívá i u nás známý Peter Koza. Ten se prý nyní zabývá myšlenkou na vydání šermířské učebnice. V Listech byl zajímavý jeho pokus o určení etických pravidel v práci skupin. Pochopitelně v časopise nescházely pozvánky na jednotlivé akce a stručné zprávy o nich. Dále v obou číslech byly aktuální kontakty na jednotlivé slovenské skupiny.

Osobně jsem zalitoval, že něco podobného neexistuje i u nás, pokud tedy opominu období, kdy byl dočasně vydáván pod hlavičkou Svazarmu Zpravodaj. Protože autoři Listů na nich pracují zdarma, nebo lépe řečeno na ně doplácejí, bylo by vzhledem k poměrně vysokému poštovnému zřejmě neúnosné, aby rozesílali své dílko i skupinám v Čechách. Netřeba si ale rvát vlasy zoufalstvím, protože něco z obsahu najdete na internetových stránkách společnosti Cassanova na adrese www.cassanova.pvt.sk/prvasl.html. Pokud si budete chtít popovídat s někým z autorů, můžete je zkusit odchytit v pracovní den ráno na slovenském chatu www.forum.sk. Najdete je tam pod nicky Navi91 a Matahari37.