Vánoce,

Autor: Wolfram <(at)>, Téma: Kostýmy, obrazové přílohy , Vydáno dne: 10. 12. 1998Milí přátelé,

k vánočním svátkům jsme pro vás připravili malý dárek z Wolframovy sbírky v podobě kolekce deseti dnes již historických pohlednic se středověkými motivy, které se vztahují k nadcházejícím svátkům.

Prvních pět spojuje nejen téma Štědrého dne, ale i postava jejich tvůrce K.V. Mutticha. Ačkoliv tento malíř dnes je takřka zapomenut, před zhruba 80 lety patřil mezi uznávané tvůrce předloh pro pohlednice a svojí činností tento rámec i překračoval. Kromě ryze komerčních obrazů s romantickými motivy dokázal totiž například vytvořit zajímavou sérii ženských portrétů v národních krojích. Přestože jeho vánoční pohlednice byly záležitostí spíše obživy než umění, mají svoje poetické kouzlo a vedle dnes obvyklých motivů s větví, svíčkou a skleněnou koulí působí neotřele.

Druhou část tvoří rozverné pohlednice vhodné především k silvestrovskému veselí. Pijácké motivy a průpovídky vytvořené ještě v dobách starého Rakouska dokládají, že i tehdy byl příchod nového roku spojen hlavně s nezřízeným požívání alkoholu a jiných dobrot. O jejich oblibě u našich předků svědčí i jejich časté vydávání i za první republiky, takže nyní se s nimi můžeme čas od času setkat i v nabídce antikvariátů.

Doufáme, že vás v hektických prosincových dnech potěší stejně jako vaše přátele, kterým je můžete elektronickou poštou zaslat místo obvyklých hambatin.

Pokud možno klidné přežití Vánoc a Silvestra vám přejí Trouble a Wolfram.