Břeněk Švihovský z Riesenberka v cínu,

Autor: Wolfram <(at)>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 10. 04. 1998Břeněk Švihovský z Riesenberku patřil k pánům z Dolan, coby zchudlý šlechtic se stal vůdcem táboritů, ale již roku 1420 umírá 25.března u Sudoměře .

Cinový model husitského hejtmana Břeňka Švihovského z Riesenberka nedávno nabídla na trhu brněnská firma New Line Miniatures. Zboží zaujme už decentně řešenou krabičkou. Ta je pro všechny modely stejná a liší se pouze nalepenou fotografií a popiskem figurky, která se v ní skrývá. Obrázek Břeňka Švihovského však není nejzdařilejší a amatérské foto zbytečně kazí výsledný dojem. V podstatě často zbytečné drobné chyby snižují úroveň celého dílka.

Po otevření je zprvu modelář mile překvapen přloženým listem s návodem na použití barev a stručnou charakteristikou historické osobnosti, jež nebývá u jiných firem pravidlem. Také počet dílů, z nichž je nutno figurku slepit je větší, než bývá zvykem. Jednotlivé součástky jsou odlity tak, že pilník příjde ke slovu jen zřídka. Naopak po tmelu musí modelář sahat až příliš často. Nepřesné lícování dvou částí pláště by se dalo omluvit, naopak neomluvitelné jsou díry, které byly v plášti mnou zakoupeného exempláře. Problém představuje i obličej. I když se rytec vyřádil na expresivním výrazu úst, v nichž jsou vidět i zuby, celkově působí schematicky a ploše. Vybrat si konkrétní osobu, u níž není známa podoba navíc nepůsobí příliš seriózně. Přijatelnější by bylo, kdyby ho výrobce prezentoval jako husitského hejtmana bez bližší specifikace.

Kapitolu samu o sobě představuje měřítko modelu. Ačkoliv figurka má předepsanou sběratelskou velikost 54 mm od očí k podrážkám, její autor zřejmě zapomněl, že je mírné nahrbena a pokrčena v kolenou, takže její velkost by po narovnání byla mnohem vyšší. Vedle subtilních vojáčků stejné třídy od Tradicionu pak působí zhruba jako Goliáš vedle Davida.

Přesto se domnívám, že nový model svým zaměřením na české dějiny, akčním postojem i příznivou cenou (125 korun) je příjemným zpestřením na poměrně rychle se rozvíjejícím trhu s cínovými vojáčky, kdy může konkurovat o něco precizněji provedeným ale dražším figurkám z dovozu.