Kolem této knihy, která je na prodejních pultech už od roku 1997, jsem dlouho chodil s rozpaky. Název Dracula (Život a doba knížete Vlada III. řečeného Naražeč) od Ralfa Petera Märtina totiž ve mně vzbuzoval obavu, že se jedná o další exemplář z dlouhé řady konjunkturální literatury pochybného charakteru, jež v posledních letech zaplavila knižní trh. Opak byl však pravdou – místo upírských historek, při nichž stydne krev nejen čtenářům, ale i historikům, jsem se dočkal příjemného překvapení. Historická osobnost, která se později stala inspirací pro řadu děl hororového žánru, je zde zpracována velmi střízlivě a na základě pramenného bádání. Pro českého čtenáře pak je navíc příjemné, že se zde dozví i něco o vztahu rodu Vlada III. Tepese k Čechám.
Není například bez zajímavosti, že jeho otec dlel na dvoře Zikmunda Lucemburského jako jeden z urozených rukojmí a zde získal dračí řád, který právě Zikmund založil. Právě od názvu řádu je odvozeno slovo Dracula, jež se pak dostalo do obecné známosti právě v souvislosti s jeho synem. Dozvíte se zde, že Valašsko pro střední i západní Evropu tehdy nebylo zemí typu “hic sunt leones“, ale mělo s ní velice živé styky, možná lepší, než nyní jsou s Rumunskem.
Vlastní životopis Vlada III. je velmi střízlivý, bez jakýchkoliv narážek na jeho údajný posmrtný život. Jakékoliv přikrašlování by totiž bylo zbytečné, protože Dracula si ve svém životě rozhodně nemohl ztěžovat na nudu – mládí strávil na dvoře osmanského sultána, několikrát musel bojovat o svou zemi a poměrně úspěšně se bránil i proti tak velkému nepříteli, jakým byli Turci. Autor nepomíjí ani jeho krutost, která se stala podnětem pro pozdější legendy. Ačkoliv drastické tresty tehdy nebyly ničím výjimečným, připouští, že Vlad III., i na svou dobu, byl panovník velmi krutý a svými alejemi protivníků naraženými na kůl dokázal nahnat hrůzu i jinak dost otrlým Turkům. Zároveň však připouští, že právě drastickými metodami, byť někdy samoúčelnými, se mu podařilo docílit silné vlády, hájit své území a vymýtit ve Valašsku kriminalitu, o čemž se současným místním úřadům může jen zdát
Kniha kromě textu opatřeného poznámkami obsahuje i inspirující seznam literatury, který přímo vybízí, aby čtenář v “draculogii“ pokračoval, možná příliš krátkým časovým přehledem a seznamem nejdůležitějších postav. Za zvlášť zábavné jsem pak v textu považoval převyprávěné historky z Draculova všedního života (tj. proč kdy koho nabodl na kůl), jak nám je zanechali kronikáři. Jelikož publikace poskytuje informace nejen o samotném Draculovi, ale také o celé oblasti, o níž mnozí z historického hlediska mnoho neví, zdá se mi cena 149 korun jako velmi přiměřená.