Tomáš Durdík: HRADY kastelového typu 13. století ve střední Evropě, recenze

Autor: Trouble <(at)>, Téma: Recenze, Vydáno dne: 08. 08. 1999Další z mnoha knih nejplodnějšího autora populárně-vědecké literatury o hradech byla loni představena i českým čtenářům. Dílo je zaměřené na kastely střední Evropy, jak již název říká.

Jedná se o ucelenou a velmi podrobnou publikaci, která dobře poslouží "všem zájemcům o vývoj hradní architektury, historikům umění a architektury, středověkým archeologům, památkářům, vojenským historikům i badatelům všech ostatních medievalistických disciplín." Nalezneme zde spoustu plánů hradů, kreseb (rekonstrukcí i náčrtů stavebního vývoje či archeologických nálezů) a také množství černobílých fotografií včetně mnoha vzácných kousků z první poloviny našeho století (celkem 315 obrázků).

Kniha nezahrnuje pouze domácí objekty, byť podrobné popisy se vztahují zejména na ně, ale počteme si například i o Malborku a dalších francouzských, švýcarských či maďarských hradech. Z domácích památek vzpomeňme Týřov, Konopiště, Džbán, Nižbor či moravský Úsov.

Knihu vřele doporučuji a v podstatě nevím, co by ji šlo vytknout, snad by zde mohly být i barevné fotografie, ale celkové pohledy hradů nebyly cílem publikace. Velmi příjemný je bohatý výběr publikované i nepublikované literatury a rejstřík.